V Domě kultury v Litoměřicích ve čtvrtek 10. prosince od 19.30 hodin pořádají Městská kulturní zařízení pod patronací Městského úřadu v Litoměřicích „Vánoční koncert Orchestru Františka Honzáka". Ten se tentokrát ponese i ve znamení písní Franka Sinatry, jehož 100. výročí narození si letos celý hudební svět připomíná.

Od koho je účastníci jedinečného večera uslyší? Sólisty tu budou Magda Dolejší, Zdeněk Jelen mladší, Rostislav Pechoušek a Vladimír Polák. Orchestr řídí a večerem provází Ivan Dolejší, který Litoměřickému deníku v době vrcholících příprav na Litoměřičany netrpělivě očekávané vystoupení legendární kapely odpověděl na několik otázek:

Z každoročních koncertů Tanečního orchestru Františka Honzáka se už stala v Litoměřicích tradice. Můžete prozradit, s jakými hudebními peckami či novinkami na letošní Vánoční koncert přicházíte?

Jsme rádi, že nám pořadatel Městská kulturní zařízení v Litoměřicích vychází vstříc a už několikrát nám umožnil uspořádat Vánoční koncert. Chceme v této tradici i nadále pokračovat, a právě proto se snažíme přicházet neustále s novými čísly v našem repertoáru. Ani letos tomu nebude jinak. Návštěvníci uslyší celou řadu písniček a orchestrálních skladeb, které jsme dosud neuvedli. Rád bych upozornil na druhou polovinu našeho vystoupení, kdy zazní několik swingových melodií z repertoáru Franka Sinatry. Sté výročí jeho narození totiž celý kulturní svět oslaví o dva dny později, 12. prosince. Dramaturgii letošního Vánočního koncertu jsme se snažili postavit na žánrové pestrosti, ale budeme převážně vzpomínat na staré dobré melodie, včetně těch vánočních. Myslím, že si každý přijde na své.

Ivan Dolejší (vpravo) bude hudebním večerem provázet a orchestr řídit. Na snímku s jeho zakladatelem Františkem Honzákem.

Jak složité je takovou akci připravit i sehrát se? Kolik je nutné a zároveň možné absolvovat zkoušek?

O přípravě takového koncertu by se daly popsat celé stránky, ale nemíním zdržovat. Představte si jenom takovou zdánlivou maličkost: každý pozvaný hráč je z jiného orchestru a z různých míst z Prahy, Ústí nad Labem, Teplic, Děčína, České Lípy. Každý z nich má svoje závazky v „domovské" kapele a sladit termíny pro naše zkoušky je věc téměř nemožná. Rosťa Pechoušek, který má na starosti organizační agendu, je v mých očích svatý muž s bezbřehou trpělivostí. Nakonec se mu podařilo, tak jako každý rok, dát dohromady dvě zkoušky a „generálku" těsně před vystoupením. Je to žalostně málo a my to víme. Proto oslovujeme takové muzikanty, o jejichž kvalitě jsme přesvědčeni.

Čekal jste, že bude už teď prakticky vyprodáno? Záludná otázka nakonec: Proč si myslíte, že to tak pokaždé je?

Na to, že bude o Vánoční koncert naší kapely takový zájem, jsme byli připraveni. Zní to poněkud sebevědomě, vím, ale na druhou stranu zkušenosti z minulých let nás k určité dávce optimismu přeci jen opravňují. Proč ten zájem? Odpověď je vcelku jednoduchá. Orchestr Františka Honzáka měl vždycky vysoký standard. Pan kapelník neponechával nic náhodě a naučil nás, že poctivost v muzice se vyplácí. Možná právě tohle je věc, kterou naši posluchači a příznivci vědí a dokáží ji ocenit. My si toho nesmírně vážíme a moc dobře víme, že bez nich by byla naše muzika k ničemu.

Večer v litoměřickém Domě kultury nebude patřit jen vystoupení proslulého orchestru. Některé scénky Felixe Holzmanna připomene imitátor legendárního českého komika David Šír. Před zahájením koncertu zahraje v předsálí Junior Band ZUŠ Litoměřice pod vedením Zdeňka Růžičky a po koncertu si mohou návštěvníci zatančit při melodiích v podání skupiny Rostislava Pechouška.