Své snímky zde nyní vystavuje Stano Gajdoš, bývalý literární redaktor Slovenského rozhlasu. „Jsem Slovák narozený v Praze, žil jsem v Nízkých Tatrách a v Bratislavě. Nyní jsem se usídlil na severu Čech v Chlumci," říká o sobě autor a dodává, že má velmi rád Litoměřice, které často navštěvuje a kde také již v minulosti ve zdejším divadle vystavoval své fotografie.

Výstava Stana Gajdoše má název „22 zastavení" a snímkům dominují nevěsty. „Na svatbách mě nezajímá nejvíce obřad, ale ta doba těsně před, říkám tomu citlivý čas. Všechno už je dohodnuté a směřuje to k jasnému cíli. Ti dva jsou spolu, ale ještě ne svoji," vysvětluje fotograf tematické zaměřené výstavy.

close Hala nemocnice v Litoměřicích nabízí 22 zajímavých zastavení zoom_in

Ta je rozdělená do dvou souborů. Ten první je nazván „Jak vzniká nevěsta" a je o oblékání nevěsty. „Snažím se o odpověď na trochu chlapskou otázku, co všechno se s mladou ženou děje v místech, kam oko ženicha nemá přístup," říká Stano Gajdoš a dodává, že nevěsta na fotografiích, s jejímž svolením celou přípravu dokumentoval, byla jeho kolegyní.

V hlavní roli nevěsty

Druhý soubor se jmenuje „Nevěsta na kole" a dokumentuje několik okamžiků z autorova zážitku z Blatné, kde se stal zcela náhodně svědkem netradičně pojaté svatby, jejíž součástí byla i jízda novomanželů na starých kolech.

close Hala nemocnice v Litoměřicích nabízí 22 zajímavých zastavení zoom_in

Stano Gajdoš má s výstavami svých fotografií bohaté zkušenosti. Vystavoval v Ústí nad Labem, v Nových Hradech, v Praze, v Duchcově, v Plzni, na hradě Rabí, v Liptovském Mikuláši a v Bratislavě. Výstava v hale litoměřické nemocnice potrvá do konce dubna.

Naděžda Křečková