V úterý večer se uskutečnila za účasti filipínského velvyslance Victoriana M. Lecarosa, českého velvyslance na Filipínách Jaroslava Olši, starosty Litoměřic Ladislava Chlupáče a řady dalších hostů vernisáž k výstavě Lidé z Filipín pražského fotografa Zdeňka Thoma. Přehlídku téměř šedesáti černobílých snímků považuje sám autor za historickou, neboť vznikla před 39 lety, kdy Filipíny navštívil a zamiloval si je.

close Hrad Litoměřice patří nyní lidem z Filipín info Zdroj: Eva Břeňová zoom_in

„Filipíny jsou zemí velkých kontrastů, oslnivého bohatství, ale i chudoby. Zemí kvetoucí tropické přírody občas pustošenou ničivými tajfuny a výbuchy sopek. Zemí přívětivých lidí exotické krásy s povahou, v níž se snoubí vznětlivost a snivost Malajců se španělskou hrdostí a americkou podnikavostí. A v neposlední řadě jsou zemí úsměvů," charakterizuje atmosféru Filipín autor Zdeněk Thoma.

Výstava je přístupná každý den v týdnu od 9 do 17 hodin. Zakončí ji 30. srpna od 17 hodin přednáška s názvem „Nejen po stopách José Rizala a kmene Ifugao", kterou provede litoměřická cestovatelka Jana Štefaniková.