S Palachovým představitelem filmu Viktorem Zavadilem v Mecce vinařství na Litoměřicku šíbroval režisér Robert Sedláček skoro přesně před rokem.

„Ve Velkých Žernosekách se točilo ve vinohradu pana Kupsy staršího,“ potvrzuje Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje. Tvůrci tam natáčeli obraz, který představoval slunnou Francii. Palach v ní trávil léto na brigádě na vinohradu, než se vrátil do Čech a na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se upálil. Sedláčka se na besedě po filmu budete moct zeptat, jestli ve Velkých Žernosekách ochutnal legendární Mopr…

Sraz veteránů a historická módní přehlídka v Roudnici nad Labem
Milovníci historických vozidel se sejdou na roudnickém Karlově náměstí

Pokud máte čas už dnes odpoledne, nevynechejte projekci v Knihovně K. H. Máchy v 15 hodin. Ani na ní totiž nebude chybět režisérka, se kterou si budete moci popovídat. Dokument Epidemie svobody Terezy Reichové vypráví o nelehkém rozhodování manželů neočkovat svou dceru. Obávají se totiž možných nežádoucích účinků kvůli rodinné diagnóze.

Reichová už diskusí nad snímkem absolvovala řadu. „Většinou končily u obecného tématu demokracie a represe,“ je ráda režisérka, která nechce být pokládána za angažovanou „odmítačku očkování“. Jde jí totiž hlavně o to, aby lidé měli možnost svobodně se rozhodnout, zda své dítě nechají očkovat, nebo ne. Právě kvůli tomu si film vybraly dramaturgyně „filmáče“. Filmy o svobodě a nezávislosti vám nabídne až do neděle.

Filmový festival Litoměřice 2018

Na programu jsou snímky:

Jeřábi táhnou
Slečinky z Rochefortu
Love
Chuť cementu
Albín jménem Noi
Takový je život (živý hudební doprovod Jan Burian ml.)
Epidemie svobody (host režisérka Tereza Reichová)
Vtáčkovia, siroty a blázni
Zánik Československa v parlamentu
Romance pro křídlovku
Final Cut – Dámy a pánové
Život začíná po stovce
Ozvěny Anifilmu
vernisáž výstavy Svatá Barbora ze stejnojmenného komiksu od Marka Šindelky, Vojtěcha Maška a Marka Pokorného
Pramítačka Jana Kulky – experimentální performance s (nejen) filmovým materiálem a speciálně zrekonstruovanou promítačkou
koncert Manon Meurt
a mnoho dalšího!

Místa projekcí: 

Kino Máj, knihovna K. H. Máchy, hospoda U Letního kina a Letní kino na Střeleckém ostrově. Nově také v prostorách litografické dílny Litho Lito v Gotickém dvojčeti.