Mumraj a chaos zavládl v úterý dopoledne po celém děčínském divadle. Ze všech koutů zněla hudba. Na každém volném kousku divadelního prostoru se rozhýbávali před svým vystoupením tanečníci či mažoretky. Jen hlediště zůstalo prázdné. Zde svá místa obsadila pouze čtyřčlenná odborná porota složená z profesionálních tanečníků a hudebníků, která se soustředila výhradně na výkony na jevišti. V porotě zasedla například Miroslava Pešiková, primabalerina Národního divadla či sólista pražské státní opery Damir Vasirov.

Do děčínského divadla se totiž sjelo na tři sta padesát mladých talentovaných lidí z Čech, Ruska, Ukrajiny a Slovenska na šestý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Zimní Pohádka. Všichni začínající umělci měli jediný cíl. Před porotou se blýsknout v co nejlepším světle a předvést svůj nejlepší umělecký výkon a postoupit tak na koncertní galavečer a předvést tak své umění i před publikem.
Ocenění

A to není všechno. Ti nejlepší ze všech se pojedou už ve čtvrtek představit pražskému publiku do pražského divadla Na Vinohradech. Zde také převezmou svá ocenění. „Pak mladé nadějné umělce čeká turné po evropských zemích,“ řekl jeden z pořadatelů Zdeněk Kult z Domu dětí a mládeže na Teplické ulici v Děčíně.

Mezi soutěžícími bylo i deset žáků Základní školy Na Stráni v Děčíně. Připravili si vystoupení složené z tance, zpěvu a hudby. „Nejprve se ukážeme s naší sambou doprovázenou hrou na bubny. Pak se budeme snažit porotu oslnit třemi písněmi. Dvě z nich rovněž doplníme hrou na bubny a tu třetí, v rytmu flamenga, doprovodíme kytarou,“ řekla žákyně děčínské školy Kamila Špejrová. Podle dalšího člena této hudební formace Víta Vysokého si tento druh hudby vybrali proto, že je ojedinělý. „Nevím o nikom, kdo by se zabýval touto rytmickou hudbou,“ řekl Vít Vysoký. Proto i celá skupina šla na pódium s vírou, že postoupí na veřejný koncert. Podle jejich učitelky hudby Jany Štrbové se na toto představení žáci připravovali od září na školním hudebním semináři.

Mezi tím, co se mi svěřují účinkující s přípravami na své vystoupení, se na jevišti střídají nejrůznější taneční skupiny a muzikanti. Ruské či ukrajinské taneční formace se jak v hudbě či tanci zaměřily především na národní písně. Slovenští účinkující také upřednostnili národní zdobené kroje.

Spokojenost

A to už z jeviště přichází děčínská taneční skupina Scratch. Tanečníci jsou sice zadýchaní a upocení, ale se svým výkonem spokojeni. „Sice se nám zadrhávala hudba, ale myslím si, že vystoupení se nám povedlo. Dali jsme do toho úplně všechno,“ řekla Lucie Pondělíková. Věří na postup. Jejich taneční vystoupení se jmenuje Draculova zloba a i kostýmy laděné do červené a černé barvy tomu odpovídaly.

Zpoza rohu vykukují zatím devítileté mažoretky z děčínské skupiny Miniladies. Na svůj výkon před porotou se teprve koncentrují. A nervozita z nich jen sálá. I když už tak nezkušené nejsou. Několik veřejných vystoupení mají za sebou. „V mažoretkové formaci pracuji pátým rokem. Tohle vystoupení nacvičujeme asi tři čtvrtě roku a moc bychom si přáli postoupit,“ řekl devítiletá Michaela Krejcárková.

Odborná porota během vystoupení nechtěla, aby ji někdo rušil. Proto umělecká ředitelka pořádajícího Nadačního fondu mezinárodního fora mládeže Anastasia Nováková uvedla, že hlavní hodnotící kriteria pro porotu je především umělecká stránka, originalita, technika s jakou se mladí umělci předvedou. „Rozhodně budou přísní. Slabší vystoupení dál nepustí,“ dodala Anastasia Nováková.