Jejich historie sahá až do roku 1968, kdy původní název kapely zněl The Progress Organization. Založili jej bubeník Zdeněk Kluka, působící dříve v jiné brněnské kapele Atlantis, a kytarista Pavel Váně, bývalý člen Synkop 61. K nim se přidal klávesista Jan Sochor a baskytarista řeckého původu Emanuel Sideridis. První koncert skupina odehrála 3. dubna 1969 v brněnském divadle Reduta. Na svém čtvrtém vystoupení 19. června 1969 dokonce hráli jako předkapela americkým The Beach Boys na zimním stadionu Za Lužánkami.

V roce 1970 nahráli u malého brněnského vydavatelství Discant svoji první EP desku Klíč k poznání a díky producentu Hynku Žalčíkovi v lednu 1971 natočili své první LP Barnodaj, které bylo oceněno časopisem Melodie jako Deska roku 1972.

Kvůli začínající normalizaci ale skupina na podzim téhož roku po dlouhém rozmýšlení ukončila činnost. Zlom přišel v roce 1976, kdy se Kluka a Sochor dávají dohromady s Pavlem Váně a baskytaristou Pavlem Pelcem - a opět díky producentu Žalčíkovi, začala v roce 1976 vytvářet své druhé album Mauglí. Deska byla nahrána na podzim 1977 a vyšla následujícího roku pod hlavičkou skupiny Barnodaj.

Během nahrávání alba Mauglí však Jan Sochor odešel a skupina přibrala mladého klávesistu Karla Horkého, kytaristu Miloše Morávka a přejmenovala se na Progres 2. Začali koncertovat a zároveň pracovat na rozsáhlém audiovizuálním projektu na sci-fi texty Oskara Mana - první československé rockové opeře Dialog s vesmírem. Premiéra Dialogu s vesmírem se konala 27. února 1978 v brněnském Divadle na Výstavišti a skupina s tímto projektem objela do roku 1980 celé Československo (350 repríz).

Po ukončení projektu Dialog s vesmírem Zdeněk Kluka prosazoval další monotématický program na téma Knih džunglí. Pavel Váně odmítl a rozhodl se z Progres 2 odejít. Krátce před jeho odchodem naopak přišel klávesista a zpěvák Roman Dragoun. Skupina tedy začala pracovat na dalším audiovizuálním programu Třetí kniha džunglí, jehož premiéra proběhla 30. května 1981, Progres 2 opět dva roky koncertovali po celé republice a v počtu repríz dokonce předstihli Dialog s vesmírem.

V roce 1983 odešli Morávek a Dragoun a novými členy se stali kytaristé Aleš Bajger a Peter Peteraj. V tomto složení kapela vytvořila o rok později další rockovou operu Mozek. Výraznou změnou v historii skupiny se stal rok 1985, kdy Progres 2 opustil Peteraj, naopak přišel klávesista Milan Nytra a v roce 1988 nahráli nekoncepční album Změna! V následujících letech se pak obsazení znovu měnilo; zůstali Kluka a Nytra, k nimž se připojili kytarista Mirek Sova, baskytarista Dalibor Dunovský a zpěvačka Pavla Dvořáčková. Program byl pojmenován Otrava krve, který vyšel dva roky později pod hlavičkou Progres-Pokrok. V roce 1990 skupina opět ukončila činnost.

Skupina Progres 2 byla obnovena v roce 1992 při příležitosti koncertů série Comeback. Do dnešního dne se sestava ustálila na: Pavel Váně - kytara, zpěv; Miloš Morávek - kytara, Pavel Pelc - baskytara, Roman Dragoun - klávesy, zpěv a Zdeněk Kluka - bicí, zpěv. A právě tuto sestavu a jejich vystoupení, které nás vrátí do let minulých, kdy vznikaly jejich zásadní skladby si nenechme ujít…

Dalším zajímavým hostem litoměřického Domu kultury bude Věra Martinová. Vystoupí zde v úterý 24. ledna od.19:30 se svým stálým spoluhráčem Jamie Marshallem. Zpěvačka se sametovým hlasem a první dáma české country hudby již několik let spolupracuje s britským zpěvákem a kytaristou Jamie Marshallem. Ten se podílel na jejích albech „Věřím svým snům" či „Křídel se nezříkám".

Na základě této spolupráce vznikl koncertní program, ve kterém Jamie Marshall vystupuje společně s Věrou a který tvoří písničky z obou výše jmenovaných alb. Diváci se mohou těšit i na ty největší hity, Až na vrcholky hor, Malý dům či Nebe, peklo, ráj. Na sklonku roku 2011 Věra vydala vánoční album Foukneme do svící a poprvé ho živě představila z kraje prosince v Ústí na Labem na benefici pro dětský domov na Severní Terase.

Autor: Daniel Janů