Výstavu zahájil mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Bolívarské republiky Venezuela v Praze Victor Julián Hernández León.

Výstava se uskutečnila u příležitosti 200. výročí podpisu nezávislosti Venezuely, který se konal 5. července 1811. Poté velvyslanec besedoval se studenty a byly promítnuty i filmy o Venezuele, například dokumentární přírodopisný snímek Štětcem a mačetou. „Beseda byla zajímavá, Venezuela je pro nás neznámá země“, uvedla Jana Hejdová, vedoucí odboru správního a vnitřních věcí Městského úřadu Lovosice.

„Pan velvyslanec umí výborně česky, neboť v Česku studoval a několik let žil,“ ještě pochválila velvyslance Hernándeze Jana Hejdová.

Expozice byla už vystavena na mnoha místech v ČR, naposledy v květnu 2011 na zámku v Libochovicích.

Výstava byla přesunuta do prostor Městského úřadu Lovosice a je ve dnech 9. – 17. června k zhlédnutí v budově MěÚ v otevírací době, a to v několika podlažích (2. patro, prostor před vstupem do matriky, vestibul v přízemí).

Obrazů je 37, uvidíte zvířata známější (mravenečník, jaguár, tapír) i pro nás Evropany úplně neznámá. Zvláště ptáci se vyznačují zářivými barvami.
Malíř, grafik a ilustrátor Jan Dungel vystudoval sice biologii, ale věnuje se malířské tvorbě. Zaměřuje se zejména na témata přírody a odbornou ilustraci.
Dosud ilustroval na padesát knih, které byly publikovány nejen v České republice, ale také např. ve Velké Británii, Německu, Polsku, Holandsku, Francii, Maďarsku, Venezuele, Kolumbii i jinde.

Téměř dvacet let pravidelně navštěvuje Jižní Ameriku, kde maluje zvířata a rostliny v jejich přirozeném prostředí.

Eva Hozmanová