Na víkendové radovánky se již od začátku týdne chystají provozovatelé zábavných atrakcí. Letos bude na Řípu řada novinek.

„Chystáme vše už od pondělí, na Řípu jsme poprvé, tato atrakce je novinkou letošního roku. Je to klasický řetězák, který se ale vysouvá i s lidmi až do čtyřicetimetrové výšky. Výhled na celou pouť jako na dlani si mohou vychutnat děti i dospělí,“ uvedl majitel jedné z nových atrakcí Jan Vocásek, který na Říp zamířil z Pardubic.

Kromě samotné montáže musejí majitelé absolvovat také pravidelné technické kontroly atrakcí a před každým spuštěním provést revizi celého zařízení. Práci s montáží atrakcí si dali také majitelé aquadromů – bazénů s motorovými čluny.

„Příprava trvá celý týden, s montáží je mnoho práce, do nádrže se musí dovézt hodně cisteren vody,“ vysvětlila majitelka aquadromu Marta Kolomazníčková.


Řipskou pouť letos doplní soutěž parašutistů a kapel

Ideálním tipem na víkend, kde si přijde na své celá rodina, je Řipská pouť. Tradiční slavnost, které se každoročně účastní tisíce lidí, na víkend změní život v obci. Střed obce bude pro automobily uzavřen. Uzávěra začne u křižovatky u Diakonie a bude platit v celém středu obce.

S tím musejí lidé počítat a nechat auta na vyhrazených parkovištích. Krabčický starosta Josef Tachecí uvedl, že míst k parkování by mělo být dost. Parkovat bude možné na polích ve vsi. Starosta dodal, že místní obyvatelé nabízejí k parkování i své pozemky.

Pouť zpestří parašutismus
Pořadatelem je obec Krabčice, letos poprvé však ve spolupráci s Aeroklubem Roudnice nad Labem a městem Roudnice nad Labem. Po oba dny budou na pouti probíhat dvě soutěže: Velká cena ČR v parašutismu a soutěž hudebních kapel. Nad Řipskou poutí převzal záštitu premiér Jan Fischer. Milovníky českého rocku jistě od 20 hodin uspokojí Vynález zkázy.

V neděli dopoledne budou známi vítězové soutěže kapel a proběhne semifinále parašutistické soutěže. Nedělní pouťové odpoledne zpestří vystoupení Jiřího Schmitzera, Lucie Chlumské či Leony Černé. Dětské návštěvníky potěší známí „Maxíci“ aneb skupina Maxim Turbulenc. Parašutistická soutěž vyvrcholí slavnostním vyhlášením vítězů.

„Vstupné zůstane stejné, tedy 30 korun. Děti do 120 centimetrů mají vstup zdarma,“ uvedl krabčický starosta Josef Tachecí. Na pouti bude možné zakoupit si v předprodeji vstupenky na festival ŘÍPFEST 2010, který se uskuteční 28.8. a hlavní hvězdou bude Ozzy Osbourne.

Připravit pouť není podle starosty vůbec jednoduché. „Začínáme vždy už v lednu. Lidé se nás již nyní ptají, kdy bude pouť příští rok. Ještě to nemohu toprocentně říct, protože to zrovna vychází nějak na Velikonoce,“ říká Tachecí.

Pouťové atrakce, především kolotoče, jsou kontrolovány, aby nedošlo k nějakému úrazu. Starosta vysvětlil, že obec spolupracuje se třemi nezávislými partnery, kteří zodpovídají za bezproblémový stav kolotočů a dalších atrakcí. „Máme navíc ohlášenou inspekci,“ dodal Tachecí.