„Za lepší budoucnost tu se stylově pestrým programem vystoupí zpěvačky reprezentující tři generace domácí hudební scény: Monika Bagárová, finalistka česko – slovenské SuperStar, funky a rocková zpěvačka Tereza Černochová a muzikálová i pop hvězda Bára Basiková,“ slíbila Gába Al Dhábba, finalistka 2. ročníku hudební realtity show Česko hledá SuperStar. Právě ona bude roudnický koncert také moderovat.

„Kromě uměleckého prožitku si tu návštěvníci mohou užít i tradiční české občerstvení, nudit se nebudou ani děti. Připraven je pro ně zábavní herní koutek,“ doplnila moderátorka.

Deníku, který je mediálním partnerem Koncertu pro lepší budoucnost, na otázky odpovídala zpěvačka Bára Basiková krátce poté, co vystoupila v Praze na benefiční akci ve prospěch obětí nemoci AIDS.

Za svobodu

Zazpíváte v Roudnici na náměstí na Koncertě pro lepší budoucnost. Sama, či s kapelou? A co publikum uslyší – i něco hodně nového?
Ještě nevím, podstatná je moje účast na takové akci. Je nejvyšší čas, aby se národ vzpamatoval a nedopustil, aby nám tu opět vládli komunisti. Doufám, že tou lepší budoucností se myslí svoboda a demokracie.

Jak vzpomínáte na zatím poslední koncertní verzi muzikálu Jesus Christ Superstar v prosinci 2009 v Liberci? Třeba ve srovnání s těmi předchozími? A byla skutečně poslední?
Byl to fantastický koncert a byl bohužel poslední, protože už nejsou prodloužena práva a licence. Ale Jesus se vrátí. Od listopadu, do Prahy jako divadelní představení.

Jakou roli nyní máte ve znovu obnovené rockové opeře Jesus Christ Superstar, kterou uvidí Karlín? Také organizační?
Co myslíte? Ženská role je tam jen jedna – Máří Magdalena.

Oslovila jste kvůli konkurzu i ústeckého rockového zpěváka Pepu Šutaru. Proč – je pro vás, či pro Ježíše, zajímavý jako Pilát?
Pepa Šutara je vynikající interpret a moc bych mu přála, aby se dostal do nějakého výrazného projektu. Moc by si to zasloužil.

Ohlédnutí

Již brzo by mělo vyjít vaše 3CD – výběr hitů. Je to poprvé, že? Jak se bude jmenovat, vrátíte se až k Precedens a Stromboli?
Ano, je to poprvé, ale není to výběr hitů. Je to kompletní průřez mou tvorbou a jmenuje se Platinum Collection. Vybrala jsem tam věci od svých začátků až po současnost.

Kolik nabídne písní, která bude nejnovější? Vznikne nějaká jen pro něj, bude tam i zajímavý bonus, něco unikátního?
Na každém CD je asi 17 písní, všechno co jsem kdy nazpívala, a že toho bylo dost.

Recept na mládí

Podle vašich aktuálních snímků, které jsem k rozhovoru dostal a na kterých vám to sluší, to vypadá, že máte recept na věčné mládí… (otázka kolegyně) Opravdu máte?
Nemám a neřeším to, každý má nějaký věk a tak to je. A věk je jenom nějaké číslo a to nic neznamená. Záleží na tom, jak žijete, kým a čím se obklopujete, co kolem sebe rozdáváte. Jakou máte životní filozofii. To všechno se odrazí ve tváři a také v chování.

Byla jste hodně zklamaná, když nakonec Cena Thálie 2009 letos připadla někomu jinému? Vždyť vaše Johanka z Arku by si ji jistě zasloužila, ne?
Nebyla jsem zklamaná, já tyhle věci neřeším a neprožívám. Už nominace byla pro mě pocta a ocenění mé práce.

Ráda jsem provokovala

Koncem 80. let na hudebním festivalu Rockfest v Praze v Paláci kultury jste měla při koncertě se skupinou Precedens dost odvážné šaty, publikum na vás mohlo oči nechat. Užívala jste si to?
Už si nevzpomínám jaké, protože celou éru Precedens jsem nosila velice extravagantní a kontroverzní modely a ráda jsem provokovala. K naší tehdejší tvorbě to patřilo a moc nás to bavilo.

V 90. letech jste natočila coververzi písničky Stánky (jako S tanky) od Nedvědů a oni pak byli pěkně naštvaní. (František říkal, když jsem se ho ptal.) Zaznamenala jste i další podobné reakce? A naopak – klepal někdo na rameno ve stylu „To jste jim to dali“?
Tak pokud já vím, všem mým kámošům se to strašně líbilo a požehnal nám i Honza Nedvěd, který mi dal na tuto posvátnou píseň práva. Vzal to v pohodě, že jsme z týhle kotlíkárny udělali pecku ve stylu Sex Pistols. A o Frantovi nic nevím.

Čím v současnosti žijete, co vás aktuálně čeká?
Žiju svou rodinou, svými dětmi, zejména ročním synem a jsem strašně šťastná.

Ještě do Mexika

A letos celkově? Co vše byste ráda během roku stihla?
Letos budeme hodně cestovat, už jsme zahájili cestou do Afriky, navštívili jsme Keńu a čeká nás Somálsko a Etiopie, za měsíc letíme do Dominikánské republiky a v červnu do Řecka a do Španělska. Ještě bych ráda stihla Mexiko.