„V kině Máj, Knihovně K. H. Máchy a Letním kině na Střeleckém ostrově budete mít jedinečnou možnost zhlédnout filmy, se kterými se ponoříte do vln noirových dobrodružství, elegantních drsných kriminálek a dramat plných osudových témat i postav, a to především z let šedesátých a sedmdesátých,“ uvedla Renata Vášová, vedoucí kina Máj.

Na programu budou například filmy Armáda stínů a Práskač francouzského režiséra Jean-Pierre Melvilla. Z německého zlatého fondu film Fritze Langa Vrah mezi námi z roku 1931 nebo téměř neuváděný snímek Roberta Siodmaka Noc, ve které přišel ďábel.

Festival na pátečním slavnostním zahájení odstartuje francouzský snímek – česká předpremiéra – filmu Louise a Michel, který si přivezl ceny z festivalů v San Sebastiánu a amerického Sundance.

Kolekce archivních noirových inspirací doplní série tří filmů japonského noiru. Zástupcem animované noirové tvorby bude vítězný snímek letošní festivalu Anifest – Idioti a andělé – Billa Plymptona a sekce „anime noir“.

Nebude chybět ani tradiční výběr toho nejlepšího z filmů FAMU – v čele s oceněnou Bábou Zuzany Kirchnerové-Špidlové.

Lákadlem doprovodného programu bude koncert pod širým nebem Lenky Vychodilové – Lemury Lepé. Dále vystoupí Rudovous, Byl pes a další. Pozvání přijal pražský divadelní soubor LETÍ s inscenací hry Svou vlastní ženou.

„Kromě toho se můžete těšit i na výstavu věnovanou francouzskému filmovému plakátu,“ dodala Vášová.

Festival bude letos zpestřen také festivalovým stanem na Mírovém náměstí a workshopy, kde si diváci budou moci vyrobit vlastní festivalová trička.
Pro diváky bude zajištěna také speciální doprava zdarma vždy večer z kina Máj do Letního kina výletním vláčkem, který je novou turistickou atrakcí města.

Více podrobností na www.kinoostrov.cz/filmfest09