Scénarista, režisér a producent filmu Václav Marhoul věnoval svému snímku více než čtyři roky příprav. Film natočený ve skutečných reáliích je výjimečným počinem v české kinematografii a mimořádným válečným filmem.
Příběh československých vojáků, kteří bojovali za druhé světové války v severoafrickém Tobruku, byl natočený na základě skutečných událostí.
Na podzim roku 1941 je k obraně Němci a Italy obleženého města Tobruk v severoafrické Libyi odvelen i československý prapor. Mezi jeho příslušníky je i mladý voják Jiří Pospíchal. Jeho naivní a idealistické představy o hrdinství a válce jsou syrově konfrontovány s nesnesitelným peklem africké pouště, dennodenním ohrožením života a všudypřítomnou smrtí. To vše si u něj vybírá svoji krutou daň, kterou umí vyměřit jen válka.
Štáb při přípravách filmu nacestoval 12 700 kilometrů a navštívil pět arabských zemí (Libye, Egypt, Sýrie, Tunisko, Maroko). Na natáčení do Tuniska bylo dovezeno 600 kusů postřel, 8 000 nábojů, 64 střelných zbraní (31 originálů a 33 replik) a 48 bajonetů. Z místních zdrojů bylo použito 75 kilogramů výbušniny. V průběhu natáčení se v poušti vypilo vody za dvě stě dvacet tisíc korun.
Poprvé v historii českého filmu odjela profesionální přenosná střižna přímo na plac a film se částečně stříhal už během natáčení, aby hrubý střih mohl ještě ovlivnit celkové pojetí filmu při jeho realizaci v Tunisku.
Ve filmu hrají zajímavé herecké osobnosti: Michal Novotný, Matěj Hádek, Jan Meduna a další.
Film Tobruk je věnován všem českým a slovenským veteránům, jakož i domácímu odboji. Především pak ale příslušníkům Československého pěšího praporu 11 - Východního, kteří po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů na podzim roku 1941 bránili před německými a italskými jednotkami poslední spojenci ovládaný strategický přístav na severu Libye – Tobruk.