Litoměřický filmový festival patří vedle Karlových Varů nebo Zlína k těm méně známým, ale jeho osmý ročník nabídne určitě kvalitní podívanou. Hlavní program je situován do Letního kina na Střeleckém ostrově, projekce připravuje kino Máj, Divadélko Minimax a Knihovna K.H.Máchy. Bližší informace nám k festivalu sdělila organizátorka Renata Vášová.

Kolik návštěvníků letos čekáte, či můžete uspokojit? A co vše jim nabídnete?
Festival má, co se týká návštěvnosti, stoupající tendenci, která se stabilně pohybuje kolem tří set diváků, proto věříme, že stejný nebo větší počet si cestu do Litoměřic najde i letos. Všichni, kteří dorazí, se mohou těšit na kvalitní filmovou nabídku a stejně zajímavý doprovodný program zahrnující výstavu, divadla, koncerty, besedy.

Vzniká během akce v Litoměřicích třeba i stanové městečko jako při festivalu Litoměřický kořen?
Samozřejmě. Návštěvníci mohou stanovat zdarma přímo v areálu letního kina.

Máte něco společného s pořadateli této hudební akce?
Její hlavní organizátor, Michal Hanzl, je jako člen Kinoklubu Ostrov pořadatelem festivalu, a má na starosti hudební dramaturgii, organizační a technické zázemí všech akcí na Střeleckém ostrově.

Co je na festivalu letos jinak než loni? Myslím, co jste vymysleli nového, co přibylo… popř. co ubylo?
Díky Karlu Tománkovi, řediteli litoměřické knihovny, se festivalové prostory rozšířily o městskou knihovnu, kde diváky čeká beseda s Erikem Taberym, doprovázená projekcemi filmů Vládneme, nerušit a Bezesné noci. Dále zde poprvé uvedeme to nejlepší z festivalů Anifest, Fresh Film Fest a Shortfilm. Novinkou je také rozšíření hrací doby v kině Máj, což je možné jen díky výborné spolupráci s městskými kulturními zařízeními.

Festival otevírá dokument Petra Zelenky o Visacím zámku. Byl v tom záměr, má to svůj důvod?
Zelenkovy filmy patří k tomu nejlepšímu, co česká filmová tvorba k letošnímu festivalovému tématu „střet realit“, nabízí. Jeho mystifikační snímky Mňága – Happy End a Rok ďábla jsou však všeobecně známé, proto jsme se rozhodli na přivítanou zařadit právě tento starší titul.

Co máte společného, a co naprosto odlišného s Karlovarským festivalem?
Festival v Karlových Varech je festivalem s mezinárodní soutěží prestižní kategorie A, takže se lišíme naprosto ve všem. Spojuje nás však stejné nadšení a vytrvalost organizátorů a stejný zájem diváků prosedět celé dny ve filmovém sále. Litoměřice mají blíže spíš k Letní filmové škole, jako k přehlídce, která spojuje filmové projekce s aktivní diváckou účastí, s prostorem pro širší debatu nejen o současném filmu, ale také o jeho historickém vývoji a žánrové rozmanitosti.

Kdo vymyslel téma Střet realit? Dává vám velký prostor k vyjádření? Byla hračka vybrat pro něj filmy, pořady, hudební skupiny, divadla?
Tématem navazujeme na předchozí ročníky – střet kultur, střet pohlaví a střet generací. Prostřednictvím tématické konfrontace se snažíme o hledání společného uměleckého vyjádření bez ohledu na historické období, kulturu, národnost či věk. Tato strategie se nám v minulých letech osvědčila, protože nabízí zajímavé dramaturgické možnosti a otevírá nové pohledy na spolupůsobení rozdílných uměleckých postojů. Dát dohromady takovou kolekci bylo ovšem možné především díky spolupráci řady mezinárodních institucí, které nám filmy pomáhaly zajistit.

Dá se říci, že festivalem budou po čtyři dny žít celé Litoměřice? Nebo je to spíše vaše „zbožné přání“?
Centrum města a Střelecký ostrov budou jistě poznamenány oživením, ale vzhledem k tomu, že nejsme rockový festival a návštěvníci tráví čas v sálech na projekcích, nepředpokládám větší rozruch a pohyb. Na některé programy je vstup zdarma, např. beseda s autorkou známých dětských leporel Lucií Seifertovou, takže věříme, že oslovíme i širší veřejnost. Především koncerty pod širým nebem, které jsou přichystány na sobotní večer, by měly k festivalu přilákat větší pozornost.

Prozradíte specifikum festivalu? A co bude letos jeho pověstnou třešničkou na dortu?
Festival vyváženě a se správnou kombinací kvality, tradice a exkluzivity nabízí velký počet filmů, které divák může prostřídat divadlem či koncertem. Nebo procházkou po Litoměřicích a okolí. Tou třešničkou pro něj může být jak Herzogův Fitzcarraldo, nejlepší východoevropská sci-fi trilogie Piotra Szulkina, David Bowie jako Muž, který spadl na Zemi, tak Jean Marais v roli Orfea. Nebo pohledy na život v Brazílii (Estamira), Alžíru (Ať žije Alžírsko), Izraeli. Jde jen o to si ji sám najít a řádně vychutnat.

Filmové festivaly většinou rozdávají nějaké ceny. Jste výjimka?
Jak už jsem naznačila, Litoměřice jsou spíše filmovou přehlídkou než festivalem. Filmy v našem programu mezi sebou nesoutěží, ale vzájemně se doplňují.

Můžete uvést tři důvody, proč by si návštěvníci neměli nechat festival ujít?
Filmy, filmy a zase filmy. Kde jinde může divák vidět vedle sebe Klause Kinského excelovat ve Fitzcarraldovi a následně se s ním seznámit v dokumentu od stejného režiséra, či vychutnat si nejlepší slovenské filmy či skutečnou filmovou klasiku v režii Jeana Cocteaua, Wernera Herzoga, Pavla Juráčka či Francoise Truffauta? Vedle toho objevit současný Izrael, Brazílii či jediný rumunský trezorový film Rekonstrukce. Důvodů je tedy daleko více než tři.

Nabídnete i něco, co opravdu jinde fanoušci filmu neuvidí?
Vedle již několikrát zmíněných festivalových lákadel je to např. jeden z nejlepších rumunských filmů posledních let California Dreamin´, jehož režisér těsně před dokončením tragicky zahynul. Důležité je ale především to, že většina titulů, i těch archivních, bude promítána v klasickém formátu 35 mm, takže na velkém plátně, což je něco, co televizní obrazovka ani počítač nabídnout nemůžou.

Na co se osobně nejvíce těšíte? A proč (odpověď „Až to skončí“ neberu)?
Velmi se těším na Svatou Kláru, maďarskou Mléčnou dráhu a na závan současné dramatiky od Divadla Letí. Nenechám si také ujít vše, co se točí kolem současné animace – tedy blok japonské anime, ukázky z Anifestu a především francouzské Strach(y) ze tmy, které budou festival slavnostně zahajovat.

Doprovodný program:
Vedle pátečních a sobotních koncertů a divadel festival představí také velmi zajímavou kolekci slovenského filmového plakátu, která bude umístěna ve foyer kina Máj. Na své si přijdou také děti, pro která jsou po oba víkendové dny připravena divadelní představení v šapitó na Střeleckém ostrově.