„Z chladného počasí máme strach. Příprava vinobraní je velmi náročná, podílejí se na ní dobrovolníci. Akce nebyla výdělečná nikdy. Vloni to ale vyšlo. Vinobraní nebylo ztrátové, protože bylo teplo, a tak přišlo skoro šest tisíc lidí,“ říká starostka Velkých Žernosek Ludmila Pafelová.

Tradiční oslavy vína začínají už tuto sobotu v Roudnici nad Labem, o týden později v Litoměřicích a 28. a 29. září probíhají ve Velkých Žernosekách.
„Letos za ně zaplatíme o zhruba sto tisíc korun více než vloni. Nově jsme objednali dvě profesionální kapely. Návštěvníci se mohou těšit na Maxim Turbulenc a Yo yo band. Novinkou také je, že přibude scéna pro mladé,“ uvádí starostka.

Náklady na dvoudenní oslavy se sportem a zábavou na třech scénách a s nočním i historickým průvodem či ohnivým představením se vyšplhají na přibližně 450 tisíc korun.

Dotaci na pořádání vinobraní ve výši 50 tisíc korun každoročně poskytuje obcím a městům Ústecký kraj. Menšími částkami pomáhají sponzoři, část se vybere na vstupném.

Roudničtí už dotaci pro letošní rok získali. Vinobraní tradičně pořádají spolu s prohlídkou městských památek nazvanou Roudnice na řece času.
Program bude letos probíhat na obou náměstích v centru města, jeho součástí bude 6. ročník celostátní výstavy historických vozidel a spanilá jízda autoveteránů městem.

„Celkový rozpočet na akce Roudnické vinobraní a Roudnice na řece času je 250 tisíc korun,“ sdělila místostarostka Eva Bulasová.

„V Roudnici stále platí, že akce na veřejném prostranství jsou pro návštěvníky zdarma s cílem dostat takzvaně lidičky do ulic,“ říká místostarostka. „Je to prostě výzva k přátelským setkáním a pocitům příjemně stráveného dne,“ dodává.

Loňské vinobraní tu navštívilo přibližně deset tisíc lidí, vytočilo se kolem 45 hektolitrů burčáku. Přitom sem v roce 2004, kdy v Roudnici pořádali vinobraní poprvé, přišly zhruba tři tisíce návštěvníků.

Litoměřická radnice zaplatí agentuře, která pro ni výjimečně letos oslavy vinobraní zajišťuje, dva miliony korun. Deset procent výtěžku z akce získá město, zbytek si ponechá pořadatelská firma.

„Přebrali za nás riziko, takže jim výtěžek ze vstupného v této výši patří,“ uvedl pro Deník už minulý měsíc litoměřický radní a zastupitel Václav Červín.
Kromě hlavní scény je připravena alternativa, jazz a swing, dětská scéna, revival stage či hip hop a tech house.

Dále třeba filmové projekce, interaktivní výstava zbraní, program na středověkém tržišti, netradiční hry, pouťové atrakce pro děti, otevřena budou i historická sklepení.