LITOMĚŘICE - V Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích byla zahájena ojedinělá výstava Mikuláše a Emily Medkových nazvaná Souvislosti. Výběr exponátů se soustředí na kresby, obrazy a fotografie, jež představují výtvarné momenty jejich nepřetržitě a celoživotně probíhajícího dialogu.
„Uspořádat společnou výstavu Emily a Mikuláše Medkových a poodhalit jejich umělecké a lidské prolnutí napadlo jejich dlouholetého přítele Antonína Hartmanna již dávno,“ říká kurátorka výstavy Eva Neumannová. „Idea společné výstavy se začala rýsovat v loňském roce. V samém závěru přípravy ale autor výstavy neočekávaně zemřel. Přesto Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích při zachování základní koncepce a připraveného výběru, a především s pomocí dcery Emily a Mikuláše Medkových, Evy Kosákové, a Ludmily Hartmannové Kybalové výstavu uskutečnila,“ uvedla Eva Neumannová.
Mikuláš Medek je strhující osobnost. Dílo obou lze nazvat „hledání skryté duše věcí“. Jejich tvůrčí cesta vedla od sürrealistických počátků až k nezaměnitelnému individuálnímu výrazu. Ojedinělá výstava v Litoměřicích představuje kresby, obrazy a fotografie z přelomu 40. a 50. let až po tvorbu let šedesátých. Návštěvníci ji mohou vidět až do 23. září.