Zdroj: DeníkKvůli stížnostem tří roudnických obyvatelek na průběh voleb v podřipské metropoli se posunul termín ustavujícího zastupitelstva města. Původně mělo proběhnout 19. října, jelikož jejich stížnost byla ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem doručena až v pátek 7. října, došlo k časovým prodlevám. Krajský soud měl na rozhodnutí dvacet dnů. Nové zasedání zastupitelstva proto muselo být posunuté až na úterý 2. listopadu.

„Soud shledal, že volby proběhly v souladu se zákonem a není důvod na výsledcích cokoli měnit. Čerstvě jsme dostali postupně tři vyrozumění od třech na sobě nezávislých soudních zasedání, že soud neshledal žádné pochybení,“ řekl starosta Roudnice nad Labem František Padělek, který doufá, že nové zastupitelstvo jej opět potvrdí ve funkci. Pokud ano, jeho hlavním cílem bude zachování plné funkčnosti městských organizací, jako jsou školy či školky.

Starosta obce Býčkovice David Matuška.
Starosta Býčkovic nesložil slib, obec čekají nové volby

Zmínil to v souvislosti s probíhající energetickou krizí, která má na rozpočet města zásadní dopad. Zároveň jsou rozjeté stavební projekty včetně dostavby třetí základní školy. I tady se do rozhodování promítají ceny prací a stavebních materiálů, které míří směrem vzhůru. Padělek zmínil i projekt výstavby letního koupaliště.

Nováček v Levíně

Obec plná keramiků. Tak se přezdívá Levínu, který je znám historickou keramickou pecí, šest století trvající keramickou tradicí a pravidelně pořádanými trhy. Hned u atypického farního kostela Povýšení svatého kříže bydlí nově zvolený starosta Radan Šum. „Bývalý starosta už se cítil unavený a hrozilo, že pokud v Levíně nikdo nepůjde do voleb, tak na nás bude uvalená nucená správa. A to jsme nechtěli, jsme samostatná obec,“ řekl starosta Šum, který byl zvolen na ustavujícím zastupitelstvu městyse v pondělí 17. října.

Na otázku, jakou prioritu vidí jako hlavní, bez zaváhání označil předláždění náměstí. V minulosti na něm došlo k pokládání inženýrských sítí a kvalita dláždění utrpěla. „Původně jsme o kandidatuře neuvažovali, ale chceme si obec spravovat sami. V nejhorším možném případě by o nás totiž rozhodovali v Úštěku,“ řekl Radan Šum, který je nově zodpovědný za 143 obyvatel Levína.