Hlavním překvapením voleb je ale hned druhé místo pro úplně nové sdružení Naše Litoměřice. To před nedávnem založili zdravotníci, kteří ostře nesouhlasili se záměry vedení města prodat nemocnici soukromníkovi (dnes patří místní špitál pod Krajskou zdravotní).

Volby v Litoměřicích

Volební účast – 42,42 %

ANO 2011 23,46 % 7 zastupitelů
Naše Litoměřice 21,34 % 7 zastupitelů
ODS 19,72 % 6 zastupitelů
SPD 9,02 % 3 zastupitelé
Severočeši 8,59 % 2 zastupitelé
Více pro Litoměřice 8,92 % 2 zastupitelé

ODS přišlo i o tradičního, i když početně ne příliš výrazného spojence v koalici. Sport a zdraví tentokrát nemá vůbec žádného zastupitele. Po dvou zastupitelech mají koalice Více pro Litoměřice v čele s opozičními Zelenými. A také Severočeši, kteří s ODS a Sportem a zdraví v dosavadní radě spolupracovali.

Výsledky komunálních voleb v LitoměřicíchVýsledky komunálních voleb v LitoměřicíchZdroj: Deník

Podle rozdaných karet je velmi pravděpodobná varianta, že město už nepovede jeho dlouholetý starosta Ladislav Chlupáč (ODS). První povolební vyjednávání se už vedou, pochopitelně neveřejně. Nejreálnějším scénářem je ale zatím starostenský post pro lídra ANO, Radka Löwyho.

Jak to bylo minule?
Při volbách v roce 2018 získala ODS 27,35 procenta voličských hlasů a 9 míst v zastupitelstvu. ANO 22,2 procenta a 7 postů. Zelení s Piráty 11,10 procenta a 4 zastupitele. Severočeši 9,12 procenta se 3 pozicemi. Komunisté 8,03 procenta a 2 židle. Sport a Zdraví 6,05 procenta a 2 posty. Po volbách vznikla koalice ODS, Severočechů a Sportu a zdraví a jako starostu si zvolila Ladislava Chlupáče.

Vojtěch Krejčí na archivním snímku
Otřes v Lovosicích. Dosud dominující ANO může poslat do opozice nové sdružení