Rosťa Osička – boxer, malíř, básník
KDY: do neděle 26. září 2021
KDE: Muzeum insitního umění, dvorní trakt měšťanského domu, Mírové nám. č.p. 25, Litoměřice  
ZA KOLIK:Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích však představuje Rosťu, jak mu říkají nejen jeho nejbližší, v rámci dokumentace současných projevů insitního umění v roli malíře a básníka s výjimečným vztahem ke svému okolí, k lidem, společnosti i planetě. Výstava téměř 40 výtvarných a poetických děl obsahuje většinu inspiračních a tvůrčích okruhů Rosti Osičky. Jádrem prezentace jsou díla zaměřená na oblast ochrany životního prostředí, se sociálními náměty i práce s církevním obsahem. Významně jsou zastoupena díla reflektující náměty z historie boxu a představeny jsou rovněž ukázky ze zásadních autorských cyklů, které byly již dříve souborně uvedeny na samostatných výstavách, například Star Dance nebo Slovácko.

Galerijní noc 2021
KDY: pátek 11. června od 17:30
KDE: galerie moderního umění, Lovosice
ZA KOLIK: zdarma

Akce pořádaná v rámci festivalu muzejních nocí Asociace muzeí a galerií. Otevírací doba galerie bude prodloužena do 22.00 hodin. Program: 17:30–18:30 komentovaná prohlídka výstavy „Koncepty zrcadlení“ 18:00–19:00 Fotokoutek „Skryté podoby“ 19:15–20:30 Loutky (RCE) punk-rock 20:45–22:00 BlueRoom (RCE) indierock.

Vydejte se na Roudnický košt
KDY: sobota 12. června 
KDE: zámek Roudnice nad Labem
ZA KOLIK: 220 Kč

Pokud máte rádi dobré víno, neměli byste na této akci chybět. V příjemném prostředí roudnického zámku proběhne Roudnický košt. Jedná se o tradiční akci, v rámci které mohou návštěvníci ochutnávat vína od výrobců z celé vinařské oblasti Čechy.

Tichý společník
KDY: sobota 12. června
KDE: kino Štětí
ZA KOLIK: 120 Kč

V podhorské obci vyvstane problém – téměř plný hřbitov a kolem něj žádný volný pozemek. Většina lidí v obci jsou katolíci, takže šetření místem v podobě uren tady nehrozí. Obecní pobuda, lesní dělník a hrobník Miroslav Malina přijde s řešením – klasickou rakev lze do hrobu poslat i ve stoje – a hrob je rázem stejně velký jako ten urnový a problém je úspěšně odsunut (což se v leckterém obecním zastupitelstvu rovná řešení). S postavou Miry jsou spojeny další postavy a děje, jejichž drobné příběhy se dotýkají toho jeho. Osamělá Lenka, která touží po dítěti, ale bojí se mít vztah s mužem. Její otec, kterému zatopili rodnou obec – a spolu s ní i slivovici po jeho otci. A Fanda, který rád kreslí, umí to však jen podle tištěné předlohy, podle skutečného světa nesvede ani rovnou čáru…Všem těmto hrdinům pomůže dojít cíle právě jejich tichý společník. Film Tichý společník natočil režisér Pavel Göbl podle své vlastní stejnojmenné novely, za níž získal literární cenu Magnesia Litera a nominaci na Cenu Josefa Škvoreckého.

Prohlédněte si výstavu
KDY: do 30. června
KDE: Nemocnice Litoměřice
ZA KOLIK: zdarma

V galerii litoměřické nemocnice si můžete stále prohlédnout výstavu z cyklu Moje obyčejné cesty do neobyčejného světa. K vidění je výstava Írán od Davida Surého. „Neuvěřitelná dobrosrdečnost a pohostinnost Íránců, skvělé jídlo, různorodá příroda, historické památky, levno a bezpečno – to vše dělá z Íránu cestovatelskou srdeční záležitost,“ říká autor o výstavě