Hned dvakrát během jediného týdne vzplanul oheň na skládce komunálního odpadu SONO u Želechovic. Poprvé se živel podařilo zkrotit pracovníkům firmy. Jeho ohnisko však zřejmě bylo hlouběji pod povrchem a včera z něho opět vyšlehly plameny. Tentokrát už u toho museli být hasiči, po 7. hodině ranní se k zásahu sjelo sedm jednotek.

„Ve svahu skládky hořel odpad na ploše zhruba 25 arů. Hasiči nasadili vodní proudy z hydrantové sítě, vysokotlak a smáčedlo a požár za tři čtvrtě hodiny lokalizovali,“ uvedl v první ranní zprávě mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Lokalita si však poté vyžádala podrobnější prohlídku a po ní velitel zásahu rozhodl, že bude nutné ohnisko odbagrovat. Velkoobjemový bagr odpad rozhrnul, hasiči pak hmotu důkladně prolili vodou a skládku nadále hlídali.

Litoměřickým propagátorem hmyzího jídelníčku je učitel Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb Ladislav Pertl.
Zahrada Čech: Festival jídla láká na hmyz

Požár na skládce SONO vypukl také koncem ledna, tehdy zde zasahovala jednotka SDH Čížkovice a hasiči ze stanice HZS v Lovosicích. Menších zahoření ale registroval provozovatel skládky víc. „Vedle hydrantu máme cisternu, která nám pomáhá každoročně zabránit až dvaceti větším požárům. Příčin zahoření může být řada, většinou je za nimi materiál, který by na skládce neměl co dělat, ale lidé se ho zbavují nejjednodušším způsobem, tedy odkládáním do směsného komunálního odpadu,“ vysvětlil ředitel společnosti SONO Plus Libor Beránek. „Lepším tříděním by se podobným případům mohlo předejít,“ dodal.

Požár na skládkách mohou způsobit například zbytky ředidel či barev, jež při současných tropických teplotách rychle těkají. Zahoření mají na svědomí také sklenice nebo voda v mikrotenových sáčcích, které na slunci působí jako lupa. Zahoření vzniká i v zimě, kdy lidé sypou do kontejnerů ještě žhavý popel, který vyvolá hoření ještě při převozu na autech a po vysypání může zapálit další materiál.

LIDÉ MAJÍ OBAVY

Přestože obyvatelé okolních obcí nebyli dosud svědky většího požáru v této lokalitě, obavu mají. „Ze zpráv víme o velkých požárech, které vypukly na několika skládkách v Ústeckém kraji,“ uvedla obyvatelka Siřejovic, která sledovala u silnice příjezd hasičů.

Pohřešovaný Martin Kubík.
Policie pátrá po pohřešovaném Martinovi Kubíkovi