Sedmdesát až osmdesát tisíc respirátorů měsíčně nyní chrlí roudnická společnost Pardam díky novému lisovacímu stroji. To, co bylo pro malou firmu zabývající se nanotechnologiemi jen okrajovým produktem, se nyní stává tím nejžádanějším zbožím.

Ředitel Pardamu Jan Buk uvedl, že firma nově buduje také ještě poloautomatickou linku. „Ta by od května měla vyrábět řádově stovky tisíc respirátorů měsíčně,“ odhadl Buk. Aby firma zvládla navýšení směn a produkce nanovlákna potřebného pro výrobu respirátorů, přijala do týmu dva brigádníky a dva nové zaměstnance.

„Podařilo se nám sehnat také partnery, kteří s námi budou spolupracovat a lisovat pro nás respirátory z hotového vlákna,“ poznamenal ředitel Pardamu s tím, že výroba nanovlákna pro respirátory je nyní prioritou. Lidé si však roudnické respirátory zatím nikde nekoupí, neboť dodávky jdou přímo státu.

V pauze, kdy firma čekala na dodávku suroviny pro výrobu respirátorů, se věnovala produkci speciálního materiálu pro šití roušek. „Ten jsme pak dodávali především spolkům, městům, nemocnicím, pečovatelským zařízením nebo společnostem, které šijí pro své zaměstnance,“ doplnil Buk. Mezi odběratele materiálu na roušky patří také roudnická parta dobrovolnic, která už našila přes 11 tisíc ústenek.

„První role nám Pardam věnoval zdarma. Nákup dalších nám zaplatilo město Roudnice nad Labem a nyní se nám podařilo sehnat i další sponzory,“ popsala jedna z dobrovolnic Ivana Chocholatá s tím, že ušité roušky pak distribuují zdarma do nemocnic, domovů důchodců nebo záchranářům.