„Musíme vybrat takové rodiny, které se nám hodí. Potřebujeme čtrnáct nezaměstnaných rodin a dvacet devět rodin žijících na hranici životního minima,“ říká Zdeňka Čejková, krajský garant rodinných účtů.

Pro sociálně slabé se tak nabízí šance přivydělat si. O žádné ohromující částky ale nejde; za čtvrtletí si mohou podle počtu členů rodiny vydělat 855 až 1 355 korun. Hrubého. I tento příjem se daní.

Rodiny nabírají statistici k 1. lednu 2008, a to třeba na neomezeně dlouhou dobu. „Některé rodiny nám data sbírají už dvacet let,“ říká Čejková s tím, že sledovaná rodina musí vyplňovat takzvaný Deník zpravodajské domácnosti. V něm jsou kolony, které se denně vyplňují. Podle Čejkové jde o práci tak na pět minut každý den, což dělá 37,5 hodiny práce ročně. „Jednou ročně data vyhodnotíme, rodina dostane výstup svých příjmů a vydání,“ dodává Čejková s tím, že některé rodiny ale mohou ze sběru dat vypadnout. Stačí, aby si někdo z rodiny našel práci.

Statistika rodinných účtů má zásadní význam pro hodnocení životní úrovně a struktury spotřeby různých typů domácností v Ústeckém kraji.