V Ústeckém kraji jsou dvě oblasti, kde se palivové dřevo těží. „Je to Šluknovsko, Rumbursko a Lužické hory, a pak Krušné hory,“ říká Jan Ferkl, ředitel Lesů ČR pro Ústecký kraj.

Ceny dřeva se liší podle toho, o jaké dřevo jde. „Nejdražší je buk, nejlevnější jsou měkké listnáče,“ dodává s tím, že Lesy ČR prodávají dřevo těžařským firmám za cenu od 450 do 700 korun za kubík.

Za tuto cenu si ho mohou pořídit i lidé, ale mají s tím větší práci. Proto se obracejí na těžařské firmy, musí však počítat s tím, že si příplatí. Značný zájem o dřevo potvrzuje třeba Lubomír Vejrostek ze stejnojmenné firmy z Mostu.

„Stále nám přibývají zákazníci, i když ne už tak dramaticky jako v minulosti,“ uvedl s tím, že dřeva není dostatek. „Čekáme stále na dodávky od těžařských firem, které jsou však omezované limity,“ dodal.

Vysušené palivové dřevo prodává Vejrostek přibližně za 1 400 korun za metr krychlový listnatého dřeva, nesušené je zhruba o 300 korun levnější.

„O dřevo mají zájem i zahraniční klienti,“ upozornil Martin Hort z firmy Jacer – CZ z Bystřan na Teplicku.

Firma prodává prostorový metr dřeva za ceny od 710 korun až po 1 850 korun za metr rovnaných bukových polínek. Odřezky jehličnatého řeziva prodává firma za 200 korun za sypaný prostorový metr. Jenže životní prostředí trpí. „To, co mělo být ekologické, tedy plyn, neustále zdražuje,“ diví se Petr Pakosta, místostarosta Hory Svaté Kateřiny s tím, že lidé dávají dřevu přednost před vytápěním plynem a elektřinou.

Jak získat palivové dřevo?

1. Samovýroba. Po dohodě s lesní správou si člověk pokácí vytipované stromy. Cena: 50 až 100 korun za kubík
2. Nákup od lesní správy již částečně zpracovaného dřeva. Cena: 450 až 700 korun za kubík
3. Nákup od dřevařské firmy. Cena: 710 až 1 850 za kubík. Záleží, zda je dřevo naštípané a o jaký typ stromu se jedná