Trh se čistí

„Lidé jsou opatrnější. A trh se také trochu pročistil od nepoctivých firem,“ říká Ivana Picková, mluvčí Sdružení na ochranu spotřebitelů (SOS). Podle ní byly podobné problémy, jako je ústecký případ s plastovými okny, aktuální před třemi čtyřmi roky.

„Některé stavební firmy vybíraly zálohy na podlahy či na rekonstrukci bytových jader, a pak se po nich slehla zem,“ popisuje Picková nekalé praktiky s tím, že lidé v Ústeckém kraji, kteří se dostali do sporu s firmou Okna Expert, měli smůlu právě proto, že podobných případů ubývá. „Ano, ubývá,“ potvrzuje Alena Romová z litoměřické policie. Nedávno jsme tu jeden podobný případ měli, ale byl ojedinělý,“ dodává.

„Rozhodně bych předem nedávala zálohu ve výši sto procent,“ radí Picková, jak postupovat. „O firmě, která zálohu požaduje, je třeba zjistit spoustu informací. Je dobré se také obrátit na známé, jaké mají zkušenosti.“

Pište dopis

V případě, že lidé narazí na firmu, která zakázku nesplní a odmítá vrátit peníze, je třeba jí napsat doporučený dopis. V něm určit datum, dokdy by měla být zakázka hotová, popřípadě, dokdy by měla firma všechny peníze vrátit.

„Pokud dopis zůstane bez odpovědi, je dobré se obrátit na soud. Ten může vydat platební rozkaz,“ radí Picková. Možností je také kontaktovat policii, aby záležitost vyšetřila. „Pokud ale firma nemá žádný majetek a prostředky, lidé svoje peníze jen těžko uvidí,“ říká děčínský právník Otakar Pazdziora. Podle něj se navíc firmě těžko prokáže, zda její jednání bylo úmyslné.

„Jestli firma předem věděla, že ta okna nedodá, a pakliže se jim prokáže, že vybírali zálohy přesto, že věděli, že nemohou zakázky splnit, je to klasický podvod,“ dodává Pazdziora s tím, že takové případy jsou pro policii složité, pokud jde o prokázání úmyslu. Pokud škoda nebude vysoká, může podvodníkům hrozit pouze podmínka.

 

SOS radí:

- firmu, která se chlubí nejlevnějšími cenami, je třeba důkladně prověřit
- nikdy nedávejte zálohu ve výši sto procent
- je dobré dát na zkušenosti známých, kteří mají s firmou pozitivní zkušenosti
- v případě problémů se obrátit na policii či soud