Za druhé čtvrtletí letošního roku proběhlo v kraji 11 konferencí. Hůře je na tom jen Liberecký kraj, tam se jich uskutečnilo 7. „Chuť pořádat kongresy v Ústeckém kraji není,“ říká Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří.

Důvody, proč patří region v pořádání kongresů až na chvost, jsou tři. První je nedostatek vhodných kongresových zařízení. V kraji jsou nyní pouze čtyři zařízení. V budoucnu by se mělo velké kongresové centrum stát součástí ústeckého hotelu Vladimír.

„Předběžný rozpočet počítá se 120 miliony, stavba by měla být zahájena v roce 2008,“ uvedl Antonín Izák ze společnosti I.B.S., která hotel vlastní.
V kraji chybí také luxusní ubytovací kapacity – například pětihvězdičkový hotel tu není ani jeden. Když v kraji v červnu probíhala dětská olympiáda, a zároveň tu američtí filmaři natáčeli velkofilm Letopisy Narnie, byl problém sehnat ubytování pro VIP hosty.

Třetím důvodem, proč se firmy do regionu s kongresy neženou, je chybějící doprovodný program.

„Každý kongres musí mít večerní program, aby bylo po kongresu co dělat. Pokud ta možnost není, firmy to odrazuje,“ říká Okamura.

Ústecký kraj ale není pro kongresy podle zástupce hejtmana Radka Vonky příliš vhodnou lokalitou. „Jsme krajem, který má silný těžký průmysl. Těžko lze dělat kongresovou turistiku vedle elektrárny,“ říká Vonka. Podle něj je ale dobré, že tu přeci jen začínají vznikat soukromá kongresová centra.

Podle Okamury by se měl kraj snažit nalákat firmy z Německa, nejlépe z Drážďan.

„Pro podnikatele je to výhodné, když se v kraji konají kongresy. Kdyby se sem německé firmy naučily jezdit, bylo by to dobré. Je ale třeba v Německu udělat propagaci,“ míní Okamura s tím, že se to bohatě vyplatí – účastníci kongresů jsou totiž zvyklí hodně utrácet.

„Průměrný turista utratí za zboží a služby v Česku přibližně 2800 korun denně. Ale účastník kongresu až dvakrát tolik,“ tvrdí Okamura. Důvod? Útraty účastníků kongresů jsou totiž většinou placené firmou, a proto jsou i vyšší. Podle něj však nelze na kongresech stavět politiku cestovního ruchu. Kongresy jsou jen třešničkou na dortu.