Studenti jsou proti

Kapacita obou škol je naprosto odlišná. Zatímco do mostecké SŠT může chodit téměř 2100 studentů, školu v Meziboří může navštěvovat o 1600 studentů méně.

Zástupcům školy v Meziboří, jejichž personál a žáci přejdou pod školu v mostecké části Velebudice, se sloučení nelíbí. „Nesouhlasíme se sloučením. Žáci ze školy odejdou, protože nebudou chtít dojíždět tak daleko,“ řekl Jiří Sedláček, zástupce žáků a rodičů školy v Meziboří. Svůj nesouhlas vyjádřili studenti i prostřednictvím petice. Marně.
„Sloučením problémy nevyřešíte,“ pronesl k zastupitelům František Bašta, ředitel SOŠ, s tím, že jejich škola nemá oproti jiným problémy s úbytkem

žáků. „Loni do prvního ročníku nastoupilo tři sta devadesát žáků. V letošním roce to bylo dokonce čtyři sta pět studentů.“
Jiří Sedláček i František Bašta také řekli, že s nimi nikdo o projektu nemluvil a už předem se vybral projekt Jiřího Škrábala, ředitele školy ve Velebudicích.

„Chtěl jsem slyšet názor ředitele školy v Meziboří, ale nechtěl se o tom vůbec bavit. K projektu se odmítl vyjádřit,“ tvrdí Škrábal s tím, že sloučení je ideální, protože pod jeho vedením si škola prošla mnoho úspěšnými změnami.
„Nejen v technickém vybavení je naše škola o mnoho lepší než škola v Meziboří,“ řekl. Jenže právě studenti školy v Meziboří budou musel v následujících letech jezdit do školy o dvacet kilometrů dál.

Hádky radních

Rozpory, zda slučovat či ne, cloumají také krajským zastupitelstvem. „Pokud budeme chtít ušetřit, měli bychom to dělit jinak,“ řekl Vlastimil Balín (KSČM). „Nejde o žádnou likvidaci nebo zrušení. Mluvíme o slučování. Musíme hledět na ekonomické stanovisko a stanovisko zřizovatele,“ zareagoval naštvaně a zvýšeným hlasem Pavel Kouda (ČSSD). Hádky ale k ničemu nevedly, školy se sloučí.
A nejsou jediné. Projekt Ústeckého kraje – takzvané Páteřní školy – počítá s tím, že do roku 2010 bude v regionu 58 středních škol a učilišť. V následujících třech letech by se mělo ušetřit až 15 procent provozních a deset procent mzdových prostředků oproti loňskému roku. Důvodem slučování škol je pokles studentů.

Slučování škol

- školy se slučují dle projektu Páteřních škol
- do roku 2010 klesne počet studentů v kraji asi o tři tisíce, což odpovídá stovce tříd
- z původního počtu 86 středních škol jich nakonec zůstane 58
- ke slučování dochází již od 1. září, týkalo se například Obchodní akademie Chomutov či Odborného učiliště a Praktické školy Jirkov