Co neočekávaného se stalo?
Na obrazovku přišla řada televizních seriálů a soutěží. Jsou sice oblíbené, ale k tomu lidé nepotřebují kabelovou televizi. Běží většinou na Nově a Primě. ČT2 je během dne pro různé úzce vyhraněné skupiny, částečně to platí také o ČT1.
Čtyři obecně dostupné televizní stanice jsou ale překvapivě pociťovány poslední dobou některými takzvaně intelektuálnějšími skupinami v hlavním vysílacím časem za blokované.

Můžete uvést příklad?
Lidé, kteří mají rádi vesele laděné filmy, detektivky a historické filmy a nemají rádi soutěže, rodinné seriály a show, či reality show jako třeba současně běžící Vem si mě či VyVolené, musí hledat alternativu. Na ČT1 ji najdou jen někdy, na didakticky laděné ČT2 takřka vůbec.

Nemají se tedy na co dívat?
U kabelové a satelitní televize velká řada programů není již pro skalní kritiky komerční televize symbolem rozbujelého nepřehledného množství pořadů, ale šancí na výběr, kterou mnohost dává.
V běžném vysílání dostupná Nova a Prima vysílají prakticky totéž a kdo nechce VyVolené, Letiště, Pojišťovnu štěstí, Ulici, stále více se obrací ke kabelové televizi.

Je v tom paradoxně možno hledat protest proti úspěšné komerci?
Dá se to tak říci. Na kabelovce, čili v komerci, mají možnost si vybrat, což u současné čtyřprogramové pozemní klasické televize pro svobodomyslné intelektuály skončilo. Je to psychologicky velmi zajímavý jev.