Zájem o zahradnický veletrh Zahrada Čech, jehož 31. ročník má už polovinu za sebou, neustává. První kroky návštěvníků vedou tradičně do pavilonu A, kde je soustředěna doslova vzorová přehlídka výsledků práce ovocnářů a zelinářů profesionálů.

Za chvíli pak mohou porovnávat tento první zážitek s expozicí v pavilonu G, kde je naopak výstavka výpěstků zahrádkářů. I tady je co obdivovat.
Český zahrádkářský svaz, který má nad pavilonem garanci, tu propaguje velice záslužnou činnost tisíců svých členů. „Je to obdivuhodné, co dokáže příroda vyčarovat, obdivuhodné je i to, jak jí v tom člověk umí pomoci. Možná, že některé plody, které jsem měl možnost si prohlédnout, se nedají ani pořádně zužitkovat, ale ten pocit, co jsem dokázal vypěstovat, je určitě pro pěstitele k nezaplacení,“ uvedl Jiří Novák z Roudnice nad Labem.

Vyhlašovatelé letošního jubilejního 15. ročníku soutěže Příroda čaruje, zahrádkář zírá vedle pravidelných kategorií o nejzajímavější kuriozitu a největší výpěstek, vymysleli i klání o nejzajímavější tykev. Tykví také bylo do soutěže přihlášeno nejvíce.

„Je to velice zajímavá plodina, která může plnit v domácnosti estetickou roli, ale má také kulinářské využití. Když se vysadí na vhodném teplém a slunném stanovišti a věnuje se jí patřičná péče, včetně pravidelné zálivky a přihnojování, může mít zahrádkář pěknou úrodu a u některých odrůd i gigantické rozměry. To právě ukazuje letošní výstava,“ uvedl šéfredaktor časopisu Zahrádkář Jan Stancel.

Vyhodnocení soutěže Příroda čaruje, zahrádkář zírá proběhne tuto sobotu, na závěr zahradnického veletrhu. Pro vyhodnocené pěstitele jsou připraveny hodnotné ceny, zkrátka ale nepřijdou ani ti ostatní. Každý účastník obdrží od vyhlašovatelů soutěže dárek, který může uplatnit na své zahrádce v příští sezoně - osiva od renomované šlechtitelské firmy.