Zahradnický veletrh Zahrada Čech už podruhé obohacuje v pavilonu D expozice Českého svazu včelařů. Návštěvník tu může získat i cenné rady od zkušených včelařů, kteří se ve stánku střídají. Vedle drobných chovatelů tu bývají i profesionálové.

„Já jsem začínal až v době, kdy jsem se chystal do důchodu. Nevěděl jsem jak, a tak jsem jednou tak trochu drze zašel přímo za jedním včelařem, jehož úly jsem vídal při procházkách do zahrádkářských kolonií. Ten se na mne vůbec nezlobil, ale naopak, když viděl, že mám opravdový zájem, vyčlenil mi tři úly, abych se na nich za přispění jeho rad včelařině vyučil. To je myslím spolu se studiem literatury ta nejlepší škola. Samozřejmě, že je nutné, aby včelař byl členem některé základní organizace,“ sdělil včera Jiří Prudký z Litoměřic. Ten podle svých slov mívá řadu let kolem dvaceti včelstev. To mu prý naprosto stačí k uspokojení a k produkci takového množství medu, kterým stačí podělit svou rozvětvenou rodinu a přátele. „Mám to spočítané tak, že to, co vydělám, mi zhruba stačí pokrýt náklady na cukr pro krmení včel. Včelaření tedy rozhodně není ke zbohatnutí,“ řekl včelař.

Naprosto jiné problémy mají včelaři s větším počtem včelstev. Týká se to hlavně výkupu medu, jehož cena je velice nízká. Navíc v Česku ukončila činnost jediná organizace, která nejen smluvně med vykupovala, ale také ho zpracovávala. ČSV se potýká i s generačními problémy.
„Naše organizace se snaží získat novou krev propagací a osvětou na školách. Mnoho lidí, a to i na odpovědných místech, si neuvědomuje význam včely pro potravinový řetězec a tudíž ani nedokáže posoudit význam práce včelařů. Výstava by mohla pomoci to změnit,“ uvedl zástupce ČSV Robert Šmíd.