Zahradnický veletrh, jenž v pátek začal, má stále velmi dobrý zvuk mezi návštěvníky všech věkových kategorií.

„Jsem samozřejmě spokojena s návštěvností, která v průměru činila denně asi 12 tisíc lidí. Potěšitelné je, že většina z nich si domů odnášela potřebný nákup převážně s rostlinným materiálem pro zahradu a dům. Hodně udělalo počasí, a to ruku v ruce s dobrou organizací. Samozřejmě, že se objevily drobné problémy, ale operativně jsme je řešili. Návštěvníci jsou spokojeni i s doprovodným programem, zvláště v sobotu byl zdejší amfiteátr do posledního místečka obsazený,“ uvedla ředitelka výstaviště Jitka Matoušková.

Napilno měli o víkendu ve svých stáncích zástupci Unie ovocnářů severočeského regionu a Zelinářské unie Čech a Moravy, kteří zajišťovali i poradenskou činnost. „Návštěvníci obdivují pěkné a dobře naaranžované plody ovoce a zeleniny a zajímají se, kdo je dokázal vypěstovat a co je k tomu třeba udělat. Současně vysvětlujeme výskyt některých chorob a škůdců a doporučujeme postupy, jak jejich výskytu zabránit a eliminovat ho,“ dodal šlechtitel a ovocnář Jiří Bouma.

Výstavy v Litoměřicích, a zvláště více než týden trvající zahradnický veletrh, provázejí ruku v ruce s obrovským zájem lidí většinou i velké dopravní komplikace. Především od terezínské křižovatky, tedy od Prahy a od Teplic, zažívají řidiči doslova muka v nekonečných kolonách vozidel. Podle informací dopravních policistů se však takové obavy během prvních tří dnů Zahrady Čech nepotvrdily.

„V pátek byl skutečně větší nápor, ale žádné problémy až do neděle nenastaly. Sice se tvořily menší kolony směrem od okružní křižovatky od Terezína, ale nějaké dlouhé čekací doby si řidiči vytrpět nemuseli. Žádné zácpy nenastaly,“ informovala včera Deník tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie České republiky v Litoměřicích Alena Romová. Dodala, že v souvislosti se Zahradou Čech nemuseli dopravní policisté řešit od pátku do neděle žádnou dopravní nehodu.

Pořadatelé zahradnického veletrhu zajistili pro letošek dostatek parkovacích míst, takže řidiči rozhodně mají kde zaparkovat. K dispozici jich je zhruba 1900. Premiérově se otevřelo parkoviště v bývalých kasárnách Dukelských hrdinů, kde může stát najednou až 600 aut.

Policie taktéž neregistruje během veletrhu jediný trestný čin. Její příslušníci mají dočasnou služebnu, jako každý rok, přímo v areálu výstaviště. „Policie tady zaznamenala dosud jen přestupky, konkrétně kapesní krádeže. Při koncentraci velkého množství lidí se ještě další případy dají očekávat,“ poznamenala mluvčí litoměřické policie.