Včera (středa) se tu při zahájení kurzu sešly. První cyklus probíhal na jaře tohoto roku a z 60 zájemců při prvním výběru bylo vybráno 24 uchazečů o zaměstnání, z nichž cyklus ukončilo 23 frekventantek.

„Ženy jsme vybírali podle toho, jestli se už někdy v oblasti sociálních služeb pohybovaly, zda mají zkušenosti třeba s domácí péčí o babičku, rodiče nebo handicapované,“ vysvětluje Zdeňka Baranniková, koordinátorka projektu. „Dneska tu jsou i uchazečky, které tu byly už při prvním výběru, ale pro velký zájem se na ně nedostalo,“ dodává.

„Ztratila jsem zaměstnání ve věku, kdy pro mě šance najít novou práci není zase až tak velká,“ říká Jaroslava Bachtíková z Roudnice nad Labem. „Ráda bych ještě pracovala. Byla jsem doma deset měsíců a rozhodně mě to štěstím nenaplňovalo. Být pečovatelkou je krásná a záslužná práce, tak jsem si řekla, proč bych si nemohla, ještě než půjdu do důchodu, rozšířit svoje znalosti,“ vysvětluje žena, která se v životě živila jako účetní, zootechnička, deset let pracovala i u Českých drah. „Do budoucna bych ráda pracovala s lidmi a být pečovatelkou, v tom vidím šanci,“ dodává.
„Jsem bez práce už osm let. Postupně jsem pracovala na vojenské prokuratuře, v okresním stavebním podniku, byla jsem v domácnosti a pak už jsem jen práci hledala. Teď doháním vzdělání. Myslím, že je pěkné někomu pomáhat,“ přidává se Jindřiška Průšová z Třebívlic, středoškolačka, která před lety vystudovala gymnázium. Práce dobrovolníka v litoměřickém Hospici se zalíbila nezaměstnané 21leté Evě Ferkové z Hoštky. „Chtěla bych mít na tu práci kurz, abych ji mohla dělat,“ svěřila se.

Kurz Pečovatel / Pečovatelka, tento zřejmě zatím poslední, je pětiměsíční, více než jeden a půl měsíce z toho tvoří praxe u zaměstnavatele, tedy práce v ústavech sociální péče a nemocnicích na Litoměřicku. K teoretické průpravě patří pečovatelství, psychologie, práce s počítačem nebo třeba podnikatelské minimum. Rekvalifikační kurz financuje Evropský sociální fond a Státní rozpočet České republiky.

„Zhruba padesát procent absolventek prvního kurzu práci našlo a další ji mají přislíbenu,“ říká Zdeňka Baranniková. „Volná pracovní místa ve službách stále ještě jsou. Hodně záleží i na ženách, jak se osvědčí. Jejich aktivita je nesmírně důležitá,“ dodala.