ÚSTECKÝ KRAJ - Jak pracovat v zemích Evropské unie, jak tam studovat či jak například platit zdravotní a sociální pojištění v zahraničí – to jsou některé z častých dotazů, s nimiž se lidé obracejí na krajské Eurocentrum v Ústí nad Labem.
Jinde než v krajské metropoli lidé v Ústeckém kraji Eurocentrum nenajdou. V Česku jich v současné době funguje 13 – v každém kraji jedno. Jedno je také v Praze.
Ústecké Eurocentrum je otevřené od loňského října a dosud jím prošlo přes 2 500 lidí.

„Klienty Eurocentra jsou běžní občané, vysokoškoláci většinou z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, středoškoláci, a také zástupci neziskových organizací a podnikatelé,“ uvedla vedoucí Eurocentra Eva Bartůňková.
Právě podnikatelé se ve většině případů zajímají o to, jakým způsobem čerpat peníze z Evropské unie. I s tím jim mimo jiné v Eurocentru poradí. Kdo nechce přijít osobně, může se podívat na webové stránky. Tam je k dispozici řada informací včetně kalendáře akcí.
Podle Bartůňkové se lidé často ptají na možnosti studia v zahraničí, stáží v Evropské unii a s tím spojenou problematiku.
„Dotazy směřují například na platby sociálního a zdravotního pojištění při pobytu v zahraničí,“ dodává Bartůňková. Lidi prý také zajímá další rozšiřování Evropské unie.

Kromě odpovídání na dotazy mají lidé možnost v Eurocentru získat různé publikace se zaměřením na evropské problematiky.
„Dále je tu možnost využít odborné knihovničky, nebo vyhledávat informace o Evropské unii na počítačích pro veřejnost,“ popisuje možnosti Bartůňková.

Eurocentrum také pořádá přednášky pro školy či besedy. Semináře pro lidi jsou bezplatné. Velký zájem sklidila například přednáška Tlumočení v EU, aneb jak se stát tlumočníkem v Evropské unii.
Eurocentrum funguje také jako jakýsi „rozcestník“, jehož úkolem je zpřístupnit informace o Evropské unii tak, aby byly všem zájemcům srozumitelné.