VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí absolventi to nemají na trhu práce nijak lehké

Úřad práce v Litoměřicích přitom loni podpořil v okrese vznik 250 míst pro ně

23.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

LITOMĚŘICE - Uplatnění absolventů na trhu práce v regionu Litoměřicka, kterým chybí zaměstnavateli vyžadovaná praxe, je stále těžší.
I když se absolventům středních a vysokých škol věnuje na základě zákona o zaměstnanosti zvýšená péče při zprostředkování zaměstnání.
Jednak se úřad práce snaží pomoci získat základní praxi. A to zajišťováním takzvané absolventské praxe v rozpočtových a příspěvkových státních organizacích. Při tom spolupracuje s litoměřickou Agenturou práce.

V loňském roce se povedlo takto umístit 39 absolventů. Mladí lidé u nás v okrese absolventskou praxi nejčastěji absolvují u finančního úřadu, úřadu práce nebo na katastrálního úřadu. „Absolventy, které umístíme na praxi ve spolupráci s úřadem práce a příslušnou zaměstnávající organizací, si tuto službu nemohou vynachválit,“ uvedla Jarmila Borecká, vedoucí Agentury práce.

Absolventi podle jejích slov touto cestou získávají pracovní návyky a potřebnou praxi, která se v mnoha případech proměňuje v trvalý pracovní poměr přímo u organizace, kde praxi vykonávají. Nebo jim výrazně napomáhá při hledání další práce.

„Praxe mi pomohla. Po škole jsem byl deset měsíců doma. Už jsem nevěděl kudy kam. Potom jsem se dostal na absolventskou praxi, tu jsem absolvoval ve VZP Litoměřice a poté jsem si našel hned práci na městském úřadě,“ uvedl Martin Šaroch.

Dalším nástrojem, kterým se ÚP snaží napomáhat mladým absolventům, jsou dotace na společensky účelná pracovní místa. V tomto případě poskytuje ÚP zaměstnavatelům, kteří pro absolventy vytvoří pracovní místo, finanční dotaci až po dobu jednoho roku.
„V loňském roce takto ÚP podpořil vznik 250 pracovních míst na našem okrese,“ uvedla Eva Pešková z ÚP Litoměřice.

 

Otevřený dopis 25leté Michaely Braierové z Litoměřic

Hledání práce může být ponižujícím maratonem i pro absolventy bez praxe

V pátečním vydání litoměřického Deníku mne zaujal článek s názvem „Hledání práce? Pro starší ponižující maraton“. Ráda bych na něj reagovala krátkým příspěvkem a podělila se se čtenáři o své zkušenosti.
Jsem pětadvacetiletá absolventka VŠ s humanitním zaměřením ovládající tři světové jazyky. Po ukončení studií jsem vstupovala do „reálného“ života s vírou, že bez větších problémů najdu uplatnění odpovídající mému vzdělání a kvalifikaci. Z tohoto přesvědčení jsem velmi brzy vystřízlivěla.
Jak se ukázalo již po několika prvních pohovorech, kamenem úrazu při hledání práce byl v mém případě nikoliv pokročilý věk, ale nedostatek praxe. Všude jsem slyšela stále stejnou písničku. Kde mám ovšem příslušnou praxi získat, když mě nikdo nechce zaměstnat, to už jsem se nedozvěděla.
Nedávno jsem se na pohovoru v jedné severočeské společnosti setkala s tak neseriozním a ostudným chováním, jako dosud nikde. Výběrové řízení na asistentku proběhlo ve třech kolech.
V prvním kole se psal test z anglického jazyka. Jak mi sdělila paní z personálního oddělení, tento test jsem ze šesti účastnic napsala nejlépe. Ve druhém kole řízení jsem absolvovala pohovor s panem ředitelem. Během pohovoru mne pan ředitel i paní personální ujistili, že praxe pro hledanou pozici není nutná, naopak že mám v tomto směru výhodu, protože se mohu lecčemu přiučit. Do třetího kola jsme postoupily dvě. Dva dny poté mi z personálního oddělení oné společnosti zavolali, že nemám na místo asistentky dostatečnou praxi a kvalifikaci.
Když jsem se dotyčné dámy zeptala, proč se tedy vůbec psal test z angličtiny a proč mě zvali do všech tří kol řízení, a pak náhle zjistili, že nemám praxi, vztekle mi odvětila, abych si neničila image a kariéru a zavěsila.
Na celé věci mne zaráží především to, proč si mě společnost pozvala na výběrové řízení, když už na základě životopisu, který jsem zasílala, bylo zřejmé, že praxi nemám. A požadavek výborné znalosti AJ byl zase, jak vidno, součástí jejich vlastního image.
Domnívám se, že se v tomto případě zcela evidentně projevila hloupost a omezenost některých lidí.
Závěrem tedy chci říci, že ani mladí lidé dnes nehledají práci snadno a myslím si, že tento trend se bude do budoucna spíše zhoršovat, než lepšit. A martýrium nesmyslných pohovorů bude pokračovat.

23.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 23 000 Kč

Provozní elektromechanici elektro-servisní technici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: zaměstnavatel zajistí dopravu firemními vozidly z okr. Karviná, Požadovaná minimální kvalifikace - odborné vzdělání v oboru elektro nebo dle Vyhl.50/1978 Sb, §5 - pracovník znalý (ukončené odborné vzdělání zakončené příslušnou zkouškou), Řidičský průkaz skupiny B, montážní práce elektro - měření a regulace, Nabídka: Služební automobil (4 osoby), firemní SIM karty, zajištěné ubytování. Pracoviště: Simpo cz s.r.o. - štětí, Litoměřická, č.p. 272, 411 08 Štětí. Informace: Josef Podešva, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení montážní dělník slaboproudých, silnoproudých instalací. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: T-Technology s.r.o., Třebízského 251, Roudnice nad Labem, Hledáme šikovné montážní techniky do našeho týmu., Možná jste to právě vy!, , CO BUDE VAŠÍM ÚKOLEM?, Montážní technik dělá v rámci pracovní skupiny montáže kabelových rozvodů v instalačních lištách na povrch, montáže kabelových rozvodů do kovových žlabů a roštů, montáže kabelových rozvodů do drážek pod omítku, ukončení kabelových tras, zapojování komponentů systémů a s tím související činnosti. Kvalita jeho práce je vždy na nejvyšší úrovni - vše lícuje, nic není křivě, kabely jsou svázané apod., , JAKÉ JSOU NAŠE POŽADAVKY?, o Manuální zručnost,, o Slušné vystupování a schopnost domluvit se se zákazníkem,, o Výpis z rejstříku trestů, o Schopnost řešit nenadálé technické problémy. Občas věci prostě nejdou podle plánu., , Práce je vhodná rovněž pro studenty SŠ, VOŠ v oboru elektro., , CO VÁM NABÍZÍME?, o Technicky zajímavou práci v různorodých, zajímavých prostředích,, o Práci ve zkušeném týmu s moderním vybavením,, o Motivující platové ohodnocení,, o Zaškolení., , Více o nás a naší činnosti naleznete na www.ttechnology.cz., Zájemci nás mohou kontaktovat na emailové adrese: jiri.dousa@ttechnology.cz, nebo na telefonním čísle: 416 857 811 - kontaktní osoba: Mgr. Jiří Douša, MBA.. Pracoviště: T-technology s.r.o, Třebízského, č.p. 251, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Jiří, Mgr. Douša, +420 416 857 811.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 19 000 Kč

Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: komunikovativnost, spolehlivost, anglický jazyk. Způsob kontaktování zaměstnavatele: telefonicky domluvit osobní jednání.. Pracoviště: Ful group s.r.o., Terezínská, č.p. 150, 410 02 Lovosice 2. Informace: Lenka Fundová, +420 603 218 569.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 300 Kč

Stavební a provozní elektrikáři provozní elektrikář silnoproudých zařízení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25300 kč, mzda max. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lovochemie, a.s., největší výrobce průmyslových hnojiv v ČR a významný zaměstnavatel v regionu Lovosic hledá do svého týmu nové posily na pozici:, PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ SILNOPROUDÝCH ZAŘÍZENÍ, nejprve PP na rok, poté na neurčito., Co bude náplní Vaší práce?, Provozní elektrikář silnoproudých zařízení je kvalifikovaný pracovník, který samostatně obsluhuje energetická zařízení, vykonává opravy a výměny elektrických strojů, přístrojů, zařízení a elektrické instalace, včetně uvádění do provozu elektrických zařízení., , " Montáž, zapojování, kontroly a opravy a rekonstrukce elektrických zařízení v budovách a v technologiích výrobních jednotek, " Řízení a provádění testů a měření zajišťujících spolehlivé a efektivní fungování elektrického zařízení. , " Práce na elektrických zařízeních ve vypnutém stavu, v blízkosti zařízení pod napětím vn a vvn a práce pod napětím, práce ve výškách a ve vynucených polohách. , , Co požadujeme od Vás? , Střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru elektrikář, mechanik elektrotechnických zařízení a montér elektrorozvodných sítí apod., nutné osvědčení o odborné způsobilosti podle 50/1978 Sb. , , Praktické dovednosti:, " Orientace v technické dokumentaci a normách, používání této dokumentace při práci na elektrotechnických a elektronických zařízeních , " Měření elektrických veličin a parametrů, vyhodnocení naměřených hodnot , " Kontrola stavu a činnosti elektrických zařízení, rozvodů a jejich součástí , " Volba postupu práce, nářadí, pomůcek a měřidel pro montáž, zapojování a opravy elektrických zařízení, rozvodů a jejich součástí , Odborné dovednosti:, " elektrotechnika obecně (základy), elektrotechnické materiály, vodiče, kabely, technické kreslení v elektrotechnice, měření elektrických veličin, vnitřní elektrické rozvody a silnoproudá zařízení , Osobnostní vlastnosti:, " přesnost a preciznost, technická paměť, praktické myšlení, odpovědnost, , Co od nás dostanete Vy?, , Finanční hodnocení a benefity Ostatní benefity, Motivující finanční ohodnocení 5 týdnů dovolené, 13. mzda Bezúročné půjčky pro zaměstnance, Odměny akcionáře Program Sport - volné vstupy do sport. zařízení, Stabilizační příspěvek Firemní akce pro zaměstnance, Příspěvek na dojíždění Slevové prodejní akce, Příspěvek na penzijní / životní pojištění Prodej občerstvení v chemickém areálu, Příspěvky na stravování Zázemí skupiny Agrofert, Příspěvek na zotavenou Pomoc zaměstnancům v nouzi, Příspěvek do firemní cafeterie Zvýhodněné tarify mobilního volání, , Odpovědí na tento inzerát či zasláním Vašeho životopisu a dalších osobních materiálů dáváte souhlas ke zpracování a uchování Vašich osobních údajů a s jejich využitím pro účely hodnocení v rámci výběrového řízení v souladu s ustanovením zákona č. 101/2000 Sb. v platném znění pro Českou republiku, o ochraně osobních údajů. , , Zaměstnanecké výhody: stabilizační příspěvek, příspěvek na dojíždění, 25 dní dovolené, příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění, slevy u obchodníků, Benefit Plus, závodní stravování v areálu., Další informace naleznete na www.lovochemie.cz. Své životopisy zasílejte na libuse.tomanova@lovochemie.cz, tel. 702007942, 416 562 220, telefonické dotazy od 8.00h. do 14.00h.. Pracoviště: Lovochemie, a.s., Terezínská, č.p. 57, 410 02 Lovosice 2. Informace: Libuše Tomanová, +420 416 562 220.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zelený autobus. Ilustrační foto.

Černý čtvrtek pro cestující se blíží. Autobusům v kraji hrozí, že nevyjedou

Horní nádraží v Litoměřicích prošlo velkou opravou

Opravou horního nádraží zvelebování litoměřických stanic nekončí

Do domu se zloděj dostal otvorem pro psy. Vzal elektroniku a další věci

Lovosicko – Kuriozní případ vloupání zaznamenali policisté na Lovosicku. Neznámý pachatel vnikl do rodinného domu bez použití násilí, protáhl se dovnitř dvířky pro psy umístěnými na vchodových dveřích.

Pila se má ve Štětí začít stavět ještě letos. Práci najde kolem 160 lidí

Štětí - Provoz ve Štětí ročně zpracuje až milion kubíků jehličnaté kulatiny na truhlářský a stavební materiál. Náklady přesáhnou 2,5 miliardy korun.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Velký letní koncert na litoměřickém náměstí uctí výročí republiky

Litoměřice - Tentokrát můžete mimořádný kulturní zážitek získat přímo na Mírovém náměstí v Litoměřicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT