„Češi jsou národ, který vždy rád jezdil do kempů. Nyní se však začíná ukazovat, že důvodem byla mnohdy především cenová výhodnost, nikoliv skutečný zájem o tento druh trávení dovolené,“ uvedl Tomio Okamura z ACK.

Někteří kempaři mu dávají za pravdu. „Poslední dva roky pozorujeme pokles lidí, na léto máme obsazeno z jedné čtvrtiny,“ říká Kateřina Trnková, vedoucí recepce Autocampu Brozany. „Květen je ale v obsazenosti poměrně silný, a to kvůli hezkému počasí,“ dodává.

Právě špatné počasí loňského srpna mohlo podle kempařů sehrát v nižší návštěvnosti roli. „Pokles návštěvníků je vždy při špatném počasí,“ říká Ladislav Blail, provozní kempu u Nechranické přehrady. Jinak prý žádný pokles počtu návštěvníků nezaznamenává. „Máme docela dost rezervací,“ říká.

Podle ACK přespalo loni v kempech o 2,3 procenta lidí. Poklesl také počet ubytování. „Podle našeho názoru je potřeba změnit současnou strategii stávajících kempů. Kempy dosud platily za nejlevnější typ ubytování, Češí však z důvodů stále stoupající životní úrovně již mají zájem o kvalitnější služby,“ tvrdí Okamura s tím, že se kempy musí zaměřit na kvalitní program, atrakce pro děti a také lepší sociální a hygienické zázemí.

V Ústeckém kraji je v současnosti přibližně 35 kempů a dalších téměř padesát chatových osad a turistických ubytoven. Co každoročně přibývá, to jsou počty míst pro stany a karavany – zatímco v roce 2000 jich v kraji bylo 1 881, v roce 2005 se toto číslo vyšvihlo až na 2 763.