LITOMĚŘICE - Druhá letošní akce – jubilejní 15. ročník všeobecné stavební výstavy Můj dům, můj hrad – předčila všechna očekávání pořadatelů i vystavujících . Na expozice a stánky více než sto devadesáti vystavovatelů a prodejců se během pěti dní přišlo podívat přes 22 tisíc lidí.
V případě, kdy se jedná o speciální odbornou výstavu, je tato návštěvnost velkým úspěchem pořadatelů.
K dosaženému výsledku přispělo dílem pěkné počasí, ale především stále trvající zájem veřejnosti o výstavbu rodinných domů, opravy a rekonstrukci těch současných.
Pořádající společnosti se podařilo zajistit obchodníky i výrobce zastupující celou škálu tradičních stavebních technologií, systémů, materiálů a služeb, ale také novinek, jež vnášejí do stavby v jejím exteriéru i interiéru moderní prvky, zkracují dobu realizace a mají i úsporný a ekologický efekt. Jednotlivé expozice vystavovatelů hodnotila odborná porota. Soutěž vyhlašuje vedle pořadatele výstavy ještě Městský úřad Litoměřice a časopis Receptář. Výstava se každým rokem stává pro představitele zúčastněných firem stále více společenskou událostí. „Protože se nejedná o klasickou prodejní výstavu, je tato akce příležitostí nejen k sjednání kontraktů, ale rovněž k přátelským setkáním a k výměně zkušeností. Myslím si, že to tak chápe většina majitelů firem,“ uvedla ředitelka výstaviště Zahrada Čech Jitka Matoušková.
Své pevné místo na výstavě mají soutěže učňů ve třech stavebních oborech, z nichž vítězná družstva postupují do celostátního finále.
Členové zúčastněných kolektivů dokazují, jak se během dvou let dokázali vypořádali s teoretickou a především praktickou částí přípravy na budoucí povolání.
Návštěvníci si pak mohou prohlédnout výsledky jejich snažení. Například instalatéři sestavovali systémy rozvodů vody, plynu a podlahového topení v koupelně.