Start první, stokilometrové etapy na litoměřickém Mírovém náměstí je naplánován na čtvrtečních 14:30. Cyklisté vyrazí na Úštěcko, viz mapka.

„Upozorňujeme řidiče, že mohou nastat komplikace v dopravě. V daných termínech a úsecích je proto vhodné naplánovat si cestu s časovou rezervou. Závod proběhne za plného provozu s částečnými krátkodobými uzavírkami, ve kterých budou řídit dopravu policisté," upozornila Pavla Kofrová, mluvčí policie.

Závod míru je zde. Na startu světová elita

O jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky se pojede od čtvrtka do neděle při 42. ročníku prestižního Závodu míru juniorů. Na mladé jezdce čeká přes čtyři sta kilometrů a boj o body do světového poháru.

„V loňském roce jsme byli z finančních důvodů přinuceni tento tradiční závod o jeden den zkrátit. Čtyřdenní podobu jsme se už rozhodli zachovat, abychom i nadále mohli zajistit vysokou úroveň, kterou se nám za ta léta podařilo vybudovat. Může nás jen těšit, jak vysoko je náš závod hodnocen," sdělil ředitel májových etap Svatopluk Henke.

Ne náhodou mezinárodní cyklistická federace UCI označila Závod míru za nejlepší podnik pro juniorské cyklisty na světě!

Cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 2. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí ve 14.30 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. V sobotu se junioři dostanou přes hranice při těžké kopcovité etapě na německé území a čtyřdenní boj o žlutý trikot jezdci uzavřou tradičně v Terezíně.

Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory Juniors Nations´ Cup. Do tohoto nejprestižnějšího poháru patří letos pouhých šest závodů. Májové etapy jsou navíc jen jednou ze čtyř etapových akcí.

Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Letos je přihlášeno jednadvacet šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace. Otazník visí jen nad dvaadvacátým Irskem.

Opět lze očekávat, že se tu objeví takový závodník, kterého jednou bude obdivovat nejeden cyklistický fanoušek. „Vzpomeňme třeba na účast Petera Sagana či Fabiena Cancelaru, kteří aktuálně patří k nejsledovanějším cyklistům planety. Náš závod navíc zpestří další doprovodné akce. V sobotu je třeba připraven charitativní závod z Dubí na Cínovec nebo pak v Zinwaldu další závod pro děti," konstatoval ředitel.

Na startu se objeví silní Dánové s loňským vítězem Niklasem Egem. „Kartami budou tradičně míchat Slovinci, Rusové, Angličané a Belgičané. Jak se do dění zapíše šestice českých jezdců, se nechme překvapit. Když bude některý do desítky, budu spokojen," dodal Henke.

Patrik Pátek