Nachystány jsou i dopolední závody pro nejmenší cyklisty a hodinu po poledni odstartuje peloton do hlavního závodu. Nechybí dvě trasy a ani pozávodní zábava.

„Jsme rádi, že tradice, kterou jsme před jedenácti lety odstartovali, získala tak velký ohlas, díky kterému do Terezína přijíždí řada amatérů. Pro ty je naše akce možností vyzkoušet si pocit opravdového silničního závodníka. Pro nás je v první řadě důležitá bezpečnost a radost z pohybu a věřím, že i nadále k tomu tak jezdci budou přistupovat. Hlavně se chceme všichni aktivně bavit," řekl jeden z pořadatelů Patrik Pátek.

Právě z bezpečnostních důvodů letos trasa doznala menších změn. Závod odstartuje před restaurantem Atypik krátce po třinácté hodině. Cyklisté se vydají přes Litoměřice do Polep, za nimiž bude čekat první stoupání nad Libínky. Následovat bude sjezd do Liběšic a další stoupání s jedinou vrchařskou prémií v Trnobranech. Ze Srdova se sjede do Úštěka, odkud kolečkáře prověří stoupání na Ostré a „smyčka" přes Rašovice, Kalovice, Julčín, Vědlice, Svařenice a Kyškovice směřující do Roudnice.

Odtud už pořadatelé cyklisty navedou na někdejší cestu přes Rohatce, Dolánky, Hrdly, Bohušovice do cílového Terezína. Na rozdíl od loňska cyklisté do cíle přijedou znovu od Bohušovic a nikoli od Židovic, takže se očekává tradiční dlouhý atraktivní spurt na náměstí. Délka se však nemění a trať měří 83 km.
„Krátká, která je zhruba poloviční, má stejný start, jen se účastníci vyhnou všem stoupáním. Za Okny, tedy na křižovatce před Polepy, se trasy rozdělují a krátká trať zahýbá doprava rovnou do Roudnice. Pak už je cesta opět totožná," podotkl další z organizátorů Petr Rýsler.

K závodu se může každý přihlásit na místě v kanceláři závodu, která je otevřena od 11.15 do 12.30 hodin. Nezáleží na věku, stavu kola ani pohlaví. Vypsána je desítka kategorií. Startovné je sto korun a v ceně je i občerstvení. Dětské závody začínají na náměstí ČSA od 10 hodin s tím, že prezentace probíhá od 9 hodin. Děti mají startovné zdarma. Výsledky mužů a žen z dlouhé trati se pak započítávají do seriálu závodů Král Středohoří.

„Ceny jsou opět symbolické, ale celkový vítěz tradičně vyhrává sud budějovického moku. Věřím, že hlavním tahákem je především zábava a chuť poměřit své síly. Musím připomenout, že všichni účastníci jsou povinni mít upnutou přílbu a dodržovat pravidla silničního provozu. Jedeme za každého počasí a každý jede na vlastní nebezpečí," dodal Patrik Pátek.

Závodem bude provázet  moderátor a redaktor Litoměřického Deníku Láďa Pokorný a po vyhlášení bude následovat tradiční zábava na uzavřené komunikaci před Atypikem.

Karel Majer