Zase „až" pátý, už počtvrté v řadě. Od svých dvou titulů mistra Evropy z let 2008 a 2009 se David Vršecký už nikdy nedostal v konečném hodnocení na pódium. Hegemonie fabrického giganta MAN v šampionátu tahačů je drtivá. Přesto si roudnický pilot z Buggyry na celkové umístění nestěžuje.

„Jsem nadšený, i když tam byly problémy, tak jsme snad jako jediní zrychlili," našel na sezoně pozitivum Vršecký, ještě než se sbalil a vydal se z Le Mans domů do Česka.

Jaké pocity máte po posledních závodech sezony v Le Mans?
V měřáku se nám povedlo dostat do Top 3, což je obrovský úspěch. V posledním závodě se mi povedlo zajet nejrychlejší kolo, to taky není blbý. Auto funguje skvěle za suchých podmínek, ale ve chvíli, kdy trať zmokne a v Le Mans je asfalt jako když ho někdo přejede žehličkou, tak se s ním nedá jezdit. V tom máme slabiny, s tím by se mělo začít něco dělat. Během dvou týdnů budeme v Mostě testovat díly na příští rok, tak uvidíme, jestli jdeme dobrým směrem.

close David Vršecký z Buggyry si z Le Mans přivezl dva poháry za třetí místa. Adam Lacko se radoval ze stříbra. zoom_in MANy jste teď proháněl častěji.
Přesně. Loni pátý, letos pátý, takže to ve výsledku vypadá, že nula. Ale loni to bylo tak, že špička odjela a já jsem sbíral střípky, které na mě zbyly. Letos jsme se několikrát probojovali dopředu. Jako jediní jsme byli schopní se  postavit MANům v měřáku. Udělali jsme obrovský kus práce.  Ve startovním poli bylo o dvě top auta víc, což je Östreich a Kiss na loňském vítězném autě. Takže jestli jsme byli loni pátí, tak bych předpokládal, že bychom teď měli být sedmí. Když jsem koukal na body, tak nám o kousíček uteklo čtvrté místo, což mě trošku mrzí. Když vezmu, že v Jaramě a v Zolderu jsem nedojel, tak to čtvrté místo by to bylo… Jsem nadšený z toho, že jsme rychlí. Ne všude a ne nejrychlejší, ale jsme rychlí. Pokud budeme schopní ještě o malinko zrychlit, v což věřím, tak by to mohlo být o kousíček lepší. A ten kousíček je rozdíl mezi druhým a šestým místem.

Letošní páté místo vás tedy potěšilo nejvíc?
Přesně. Letos jsme jeli do Le Mans s tím, že kdybych ani nevyjel na trať, tak bych stejně skončil pátý. To pro mě bylo pohodový, protože to bylo bez tlaku. Věděl jsem, že bojuju o čtvrté místo s Maďarem Kissem, který je mega rychlý a jediné, na co se dá vsadit, je jeho agresivita, nebo že bude mít technický problém.

Hřeje vás, že jste za sebou nechal oba tovární renaulty?
Rozhodně to potěší. Když vidíš tu podporu a zázemí, které fabrika nabízí, s čím se dá pracovat pod křídly továrny… Ne že by se s malým týmem nikdo nebavil, ale koho my  přesvědčíme. S námi mají partneři pouze šanci vyvinout něco lepšího. Jsem rád, že jsme letos začali spolupracovat se spoustou nových firem, které nám pomohly se posunout dopředu. Z toho mám obrovskou radost. Věci, které se už zavrhly, a spousta lidí říkala, že tudy cesta nevede, tak my jsme tu cestu našli. I když někdy jdeme do rizika.

Po dvou letech jste vyhrál souboj s Lackem na renaultu o neoficiální titul nejlepšího Čecha. Má to pro vás nějakou váhu?
Je mi to jedno, pro mě je priorita celkové pořadí. Závodím, abych vyhrál šampionát a jestli budu nejlepší Čech nebo ne, to je mi šumák. V čem mi pomůže české ocenění? V ničem. Myslíš, že když přijedu v Česku  na benzínku, že mi tam budou salutovat a dají mi nádrž zadarmo? Vys… se na mě (smích). Že jsem nejlepší Čech, to mi život neulehčí.

close David Vršecký z Buggyry si z Le Mans přivezl dva poháry za třetí místa. Adam Lacko se radoval ze stříbra. zoom_in Jaká změna, kterou jste uplatnili, vás nejvíc posunula vpřed?
Nejde říct: Bylo to tohle. My neděláme to, že bychom po sezoně auto vyhodili a postavili nové. Známe slabiny auta ze sezony a snažíme se do toho implantovat něco nového. Udělat nějaký upgrade, to stávající vylepšit. Na jaře nezačínáme se syrovým autem. Jsou týmy, které postaví nové auto a pak zjišťují, jestli je lepší. My jsme už před Jaramou měli ve výrobě věci, které chceme testovat po sezoně.

Jaké jsou vaše vyhlídky na novou sezonu? Jestli se to tedy dá vůbec odhadnout.
Všichni chtějí jít dopředu. Mluvil jsem s Hahnem a ten mi říkal, že udělat životní chybu, když prodal svoje loňské auto, se kterým jede Kiss a podle mě je to nejrychlejší auto v paddocku. Dopředu bude chtít i Albacete a renaulty. I my bychom rádi udělali nějaký krůček dopředu. Byl bych rád, abychom si dokázali častěji vyšlápnout na MANy. Jsou tady čtyři top MANy, a když nevyhraje jeden, tak vyhraje druhý, třetí nebo čtvrtý. A já jsem tady sám. Oni si můžou vypomáhat, stejně jako u Renaultu. Mně nikdo dveře neotevře, co si nevydřeme a nevybojujeme, tak to nemáme. Byl bych rád, kdybychom se posunuli. Doufám, že soupeři se nebudou mít kam posunout, zatímco my jo.

Takže byste uvítal, kdybyste měl v týmu silného parťáka?
Byl bych moc rád, kdyby jel se mnou někdo, kdo je rychlý a bude poslouchat, co mu říkáme. Auta máme nabitý daty a můžeme srovnávat. Rovnocenný parťák by nám bodnul, i za cenu, že by byl někdy rychlejší. S tím nemám problém. Nebo si vychovat někoho mladého. Letos mě překvapil sedmnáctiletý Maďar Major, který je šikovný, jezdí čistě a neprasí. Má můj velký respekt. Přijde mi sympatičtější než Kiss, který na brífinku hlásí, jak se máme respektovat a pak tě v závodě načoudí.

Ze šampionátu možná zmizí renaulty židovické stáje MKR Technology. Co vy na to?
Mně je úplně jedno, jestli renaulty chcípnou, protože byly až za mnou. Spíš nechápu, co oni vymýšleli s pravidly, to mi hlava nebere. Místo toho, aby všichni v paddocku stáli za tím, že pravidla budou jednodušší a průhlednější, tak se to bude stokrát horší. Šampionát by se měl víc zpřístupnit týmům, které nemají takový kapitál a nestojí za nimi fabrika nebo silní partneři.