Zajímavý průběh měl závod s handicapem. V devátém kole, na okruhu měřícím 3357 metrů, přišel nevídaný moment. Z vozu Švýcara Bösigera se nejdříve vyvalil bílý dým, poté začalo jeho auto hořet. Nad okruhem zavlály žluté vlajky. Nakonec vše vyřešila vlajka červená.

„Když jsem viděla, jak Markusův tahač začal kouřit tak hustě, až nebylo nic vidět a následně vyšlehly plameny, měla jsem o něj vážně strach. Pak vyskočil a mával na hasiče, ale první moment byl hrozný," vylíčila kritickou situaci jednatelka severočeské stáje MKR Technology Klára Kress.

Němec Östreich, stejně jako předtím Španěl Albacete si moc nelámal hlavu s nebezpečím na dráze a riskantně se snažil dostat před Vršeckého.

Výsledkem byla hrozivě vypadající kolize, po které pořadatelé rozhodli o předčasném konci závodu. Vršecký byl v té chvíli druhý!

„Jsem docela v šoku. Nejdříve mě předjel na žlutou vlajku Albacete, poté Östreich. Z výsledku mám radost. Obzvláště, když auto vyšlo z bouračky bez větší újmy," zhodnotil Vršecký průběh závodu.

Před tím se jel hlavní závod, do něj odstartoval dvojnásobný šampion s Buggyrou ze šestého místa v super pole. Po startu si podržel šestou pozici a na této pak odkroužil zbytek závodu. Na pátou pozici se posunul až po závodě, kdy sportovní komisaři potrestali Markuse Östereicha za překročení povolené rychlosti.

V neděli už Vršecký tolik nezářil. Dojel pátý a šestý. „Abych pravdu řekl, byl jsem rád, že Smolensk končí. S výjimkou sobotního stříbra jsem nemohl chytit správný rytmus. Možná to bylo tím vedrem, nevím," hodnotil Vršecký svou účast ve Smolensku. „Mám třicet bodů, takže vzhledem k okolnostem docela slušné," dodal.

Na své poměry vynikající výkon podal druhý jezdec na Buggyře, domácí Rus Jurij Jegorov. Nemalou část závodu bojoval s Frankie Vojtíškem o desáté místo, ve druhém kole dokonce zajel o půl sekundy rychlejší čas než český veterán, aby nakonec dojel desátý.

„Výborná práce. Je vidět, že Jurij zatím postrádá zkušenosti, má problém s předjížděcími manévry. Hodně rychle se ale učí," zhodnotil výkon ruského jezdce týmový manažer Jan Kalivoda.

Adam Lacko na Renaultu, který je v průběžném pořadí stále třetí, skončil v sobotu nejdříve čtvrtý a pak pátý. Úplně stejně si vedl i v neděli a celkem v Rusku si vyjel 32 bodů. „Kdepak z výsledků nadšený nejsem. Na druhou stranu auta jsou připravena velmi dobře. Oproti loňsku, kdy jim takovéhle teplo vůbec nesvědčilo, s ním tentokrát vůbec problém nemají, ačkoli je hic k padnutí. Motor prostě šlape, ale kdybychom měli víc rychlosti a také přálo ještě trochu toho štěstí," shrnul víkend ve Smolensku Adam Lacko z MKR Technology.

SOBOTA:

Pohárový závod:1. Albacete (Šp./MAN) , 2. Hahn (Něm./ MAN) + 5,83, 3. Bösiger (Švýc. /Renault) + 12,47, 4. Lacko (ČR/ Renault) + 13,33, 5. Vršecký (ČR /Buggyra) + 21,06.

Závod s handicapem:1. Reinert (Něm/MAN), 2. Vršecký + 0,34, 3. Albacete + 1,04, … 5. Lacko + 2,65, 10. Vojtíšek (ČR/MAN) + 1 kolo.

NEDĚLE:

Pohárový závod:1. Hahn, 2. Albacete 0,6, 3. Bösiger + 4,2, 4. Lacko + 9,4, 5. Vršecký + 23,1.

Závod s handicapem:1. Hahn, 2. Bösiger + 4,32, 3. Albacete + 4,59, … 5. Lacko + 9,43, 6. Vršecký + 23,15,

Průběžné celkové pořadí:1. Hahn 331 bodů, 2. Albacete 325, 3. Lacko 215, 4. Östreich (Něm/Renault) 204, 5. Vršecký 189.