„Před nějakými pěti lety jsem začal coby ,,celoživotní" fotbalista mít klasické problémy s fajfkami jako asi každý v tomto sportu. Mám rád sportovní všestrannost a jsem soutěžák tělem i duší, tak jsem začal zkoušet různé výzvy, jako např. Beskydskou sedmičku (2011) a nějaké ty sranda cyklo-běžecké závody. Nemám žádnou speciální přípravu, tréninkové plány a podobně. Jen jezdím do práce na kole z Kutné Hory do Staré Boleslavi, kde vojáčkuji, tj. letos to bylo cca 14000 km.

O Králi Středohoří jsem se dozvěděl teprve loni od kamaráda Vaška Hartmana z Třebenic, s kterým jsem sloužil vlasti ve vojenské základně v Jincích. Poslal mi odkaz na Běh okolo Hostěnic, který si střihnul. Řekl jsem si že bych to mohl letos zkusit, tudíž všechny závody byly pro mne premiérou," popsal svou cestu do Krále Jan Rada.

Zuzana Dlouhá poprvé startovala v KS v roce 2005. „Další ročníky už jsem absolvovala pravidelně. Loni jsem seriál až na pár závodů vynechala, abych si trochu odpočinula a zkusila i jiné závody, které se s Králem křížily. Letošní ročník jsem také nešla celý, zpočátku jsem dost vynechávala, ale když jsem zjistila, že je šance na bednu, podzimní akce už jsem absolvovala všechny."

Král StředohoříMuži: 1. Jan Rada (Jendanábytek Kutná Hora) 318 bodů, 2. Roman Štěrba (CK Lovosice) 290, 3. Marek Bušek (BTT Libochovice) 269.
Ženy: 1. Zuzana Dlouhá (Dlouháni Roudnice) 79, 2. Alena Hájková (ASK Lovosice) 75, 3. Jana Svobodová (KCR Roudnice) 50.

Kdy jste začali věřit v celkové vítězství?
Zuzana Dlouhá: Až po výběhu Lovoše, kdy mě museli několikrát přesvědčovat, že jsem si ty body k prvnímu místu opravdu vyběhala.
Jan Rada: Že bych to celé vyhrál – to se mi na začátku ani nesnilo, věřit jsem začal po třetím závodě, tedy Po stopách praotce Čecha, kdy už byla možno porovnat výkonnost v běhu a kole s ostatními pravidelnými účastníky KS. Jako vysloužilý okresní fotbalista jsem nebral úspěchy v jednotlivých závodech Krále jako samozřejmost, pokaždé jsem si to užíval. Jako bych vyhrál svěťák (smích).

JAN RADA s bikem na trati srpnového Házmburk X offroad triathlonu. Který závod ze seriálu je nejoblíbenější a ve které disciplíně jste nejsilnější?
Z. D.: Žádný konkrétní nemám. Na každém si člověk něco najde – obtížnost, prostředí, atmosféru. Ač jsem se umístila v každé disciplíně na stupních vítězů, nejméně mam ráda triatlony, protože neumím pořádně plavat. Z vody vystupuji mezi posledními a ztráta se pak těžko stahuje. Nejsilnější se cítím asi na kole. Ale jsem spíš ve všem průměrná.
J. R.: Nejvíce mi sedla horská kola, tedy třeba Lafarge a Přestavlcký vlk, kde jsem vyhrál,  ale všechny závody byly perfektní. Je super, že kluci dokážou přetavit takovou porci závodů v seriál. Je to asi má nejsilnější disciplína. Hrozně mě baví triatlon, ovšem se stylem, kdy ostatní plavou a já se koupu, to nikam vysoko asi nedotáhnu (smích).

Kdo byl největším soupeřem?
Z. D.: Ze začátku byla v ženské kategorii větší konkurence. Holky se ale pak specializovaly jen na určité disciplíny. V polovině jsme se o první místa praly s Álou Hájkovou a Zuzkou Bednářovou. O celkovém vítězství se nakonec rozhodlo až v posledním Výběhu na Lovoš mezi mnou a Alčou.
J. R.: Nejvíce mi šlapal na paty Roman Štěrba, na triatlonech mě zase vždy ztrestal supersporťák Mára Bušek. Ten však vynechal více závodů, bylo by asi zajímavé, kdybychom měli stejný počet.

Zúčastníte se za rok znovu?
Z. D.: Tak určitě. Chci poděkovat všem organizátorům jednotlivých závodů i celkového seriálu. Není jednoduché zorganizovat závod a udržovat jeho tradici. Díky a ať Král Středohoří zůstane i nadále tak kvalitním a oblíbeným sportovním seriálem.
J. R.: Letos jsem si střihnul všehovšudy 38 závodů včetně těch z Krále Středohoří – od silničních přes horská kola, běhy, triatlony. Příští rok budu muset zvolnit, dodělávám školu, takže Krále určitě celého nepůjdu, snad jen některé závody, i když pokusit se obhájit by bylo hezké. Manželka a děti to určitě taky uvítají.