Bikeři se tradičně sjedou do historického centra města na Mírové náměstí, kde pořadatel opět připravil i závody pro nejmenší jezdce. Úplnou novinkou jsou závody sportovních a firemních týmů a přijedou i cyklisté z partnerské Míšně.

„Hledáme stále možnost, jak motivovat širokou veřejnost a přimět ji se trochu hýbat. Firemní týmy na startu proto mají celou akci zpestřit. Vždyť hlavní důvod, proč Dlažbu děláme, je především radost ze sportu a fakt, že zabezpečený průjezd historickým centrem Litoměřic je prostě nevšední zážitek," sdělil ředitel závodu Michal Volf, který se tradiční akce jako pořadatel zhostil v loňském roce a s partou někdejších kolegů závodníků jí dodává punc profesionálního závodu, avšak stále určeného pro širokou veřejnost.

Litoměřická dlažba je charakteristická svým sjezdem Máchových schodů, prudkými výjezdy a to vše na poměrně krátkém okruhu tak, aby se diváci nenudili. Dnes již tradiční akci si pod svoji záštitu vzal starosta Ladislav Chlupáč. Hlavní závod odstartuje na Mírovém náměstí v 15:00 hodin, ale už od 12:30 bude náměstí patřit závodům dětských kategorií. Na výkvět cyklistiky čekají okruhy kolem náměstí. Zkušené jezdce už trať zavede z náměstí na zmíněné Máchovy schody a následně je provede ulicemi Jarošova, Horní Dubina, Dolní Rybářská a následně ostrým stoupáním po dlažebních kostkách Horní Rybářskou ulicí na Dómské náměstí. Jezdci pak už ulicemi Dómská, Michalská a Velká Krajská zamíří zpět na cílové Mírové náměstí.

„Letošní novinkou pro jezdce v kategorii elite je zaváděcí okruh okolo Mírového náměstí. Diváci si tak celé startovní pole budou moc krásně pohromadě prohlédnout. Současně tím zamezíme příliš hektickému nájezdu na Máchovy schody. Ty jsou tradičně nejatraktivnějším místem závodu. Divákům bych ale doporučil i výjezd z Horní Rybářské. Ve stoupání na Dómské náměstí se závod tradičně rozhoduje," upozornil diváky Michal Volf.

Jeden a půlkilometrový okruh cyklisté pojedou osmkrát. Připravena je šestice kategorií rozdělena dle věku a pohlaví. Startovat se bude ve dvou vlnách. První v 15 hodin, ve které budou junioři do 18 let, muži nad 50 let a všechny ženy. Po jejich dojezdu, zhruba kolem 16. hodiny, vyjedou na trať ostatní závodníci, tedy muži od 18 do 49 let. Vložený exhibiční závod sportovních oddílů, integrovaných záchranných sborů a firemních týmů se pojede jen kolem náměstí a odstartuje ve 13:15 hodin.

„Díky spolupráci s organizací Lito-Partner se nám podařilo navázat spolupráci s cyklistickým spolkem z partnerského města Míšeň. Na letošním ročníku se díky tomu představí zhruba dvacítka nadějných mladých bikerů. Drtivá většina bude startovat v dětském závodě," poukázal ředitel závodu s tím, že přímo na Mírovém náměstí se každý bude moci ke startu ještě přihlásit. „Všichni závodníci při prezentaci potvrdí svým podpisem svůj dobrý zdravotní stav a to, že startují na vlastní nebezpečí. V případě nezletilých závodníků to potvrdí jejich zákonní zástupci. Přilby jsou povinné. Závodníci startují na vlastní nebezpečí," připomněl Michal Volf.

Patrik Pátek