Novi Sad hostil nejkvalitněji obsazený kadetský a juniorský turnaj na světě. Z litoměřického Slavoje se na mistrovství Evropy nominovali Ondřej Strnad, Jan Stehlík a Kateřina Došková, která si, ač ještě kadetka, řekla svými výsledky o nominaci i v juniorkách.

První třináctka

Na úvod šampionátu se představili kadeti. Dvojici Slavoje doplnili ještě šermíři olomoucké Dukly Jakub Jurka a Samuel Volák. Reprezentační čtyřka měla zkřížit kordy s celkovými sto deseti mistry svých zemí z celé Evropy a Izraele. Ondra Strnad ve své základní skupině vyhrál čtyři zápasy ze šesti a bezpečně si zajistil postup do vyřazovacích bojů. Jan Stehlík neunesl tíhu atmosféry svého prvního velkého turnaje a ve skupině nevybojoval jediné vítězství. Do eliminací se neprobojoval a skončil celkově na 104. místě.

Strnad jako devatenáctý nasazený měl volný los a čekal na svého soupeře, který se měl k němu probojovat. Chorvata Jana Talana zdolal poměrem 15:7 a chystal se na bitvu o posledních šestnáct v turnaji proti anglické jedničce Matthew Dickinsonovi, který Ondru těsně v základní skupině porazil. Dickinson se ujal vedení, které postupně navyšoval až na tři zásahy.

Na rady trenéra Jiřího Suchého si Strnad ve druhé třetině začal více hlídat vzdálenost od soupeře a ke své přípravě na útok přidal výhyb navíc. Postupně začal ukrajovat z náskoku čím dál nervóznějšího Dikinsona. Strnad dokonával obrat ve vývoji duelu a od vyrovnání na stav 11:11 byl na planši už jen jeden šermíř. Litoměřický borec dokonale přečetl styl šermu svého soupeře a útoky anglického kordisty kryl a ripostoval. Před koncem zápasu vytáhl ze svého arzenálu jeho oblíbenou akci, dvě kontrasixty s fleší. Nakonec tak Strnad zvítězil 15:13.

V prestižní šestnáctce Strnad vyzval bulharského obra Pavla Mikhalkou. Šermíř z příští hostitelské země nakonec borce Slavoje porazil 15:9. Trenér Jiří Suchý byl nadmíru spokojený jednak s celkovým třináctým místem, ale hlavně s předvedeným šermem. „Ondra předváděl krásný technický šerm, na tomto poli udělal v porovnání s loňskou sezónou obrovský posun dopředu," chválil šermíře trenér.

TÝM NA ME. V chlapeckém družstvu měl litoměřický Slavoj na mistrovství Evropy dva zástupce.

Druhý den přišla na řadu soutěž kadetek. Skromná česká jednička, Kateřina Došková, jela potvrdit své výsledky z podzimních soutěží. Pokud Jiří Suchý chválil Ondru Strnada, tak na svou svěřenkyni pěl ódy. Katka přijela do sportovní haly Spens v Novem Sadu v parádní formě. Šermovala, bila se jak lvice, ale hlavně dokázala dostat do závodního šermu technické prvky, které s trenérem před mistrovstvím pilovala. Došková byla na nohou neuvěřitelná a hlavně po svých akcích se nevracela na střeh, ale zcela přirozeně obnovovala útoky. V základní skupině měla pouze jednu prohru, a to s pozdější vítězkou Italkou Federicou Isolou.

Bez problémů postoupila do eliminací, kde se potkala se svou věčnou rivalkou z Karlových Varů, Kateřinou Saligerovou. V úvodu vzájemného zápasu se Kateřina Došková ujala vedení a pod neustálým fanděním slavojácké výpravy si už vítězství vzít nenechala. Nad Saligerovou zvítězila 15:11 a mezi posledních šestnáct kadetek se měla dostat přes Lolu Luciani z Francie. Katka byla favorizované šermířce zdatnou soupeřkou, nakonec však budoucí bronzové medailistce podlehla 8:15.

Trenér Jiří Suchý udílel rady Ondřeji Strnadovi

Celkové 21. místo je výborným výsledkem. Kateřina za sebou nechala všechny české konkurentky a vysloužila si nominaci také v juniorské soutěži, kde jako šestnáctiletá se směle postavila dvacetiletým soupeřkám. Průběh juniorské soutěže byl podobný. Katka měla pouze jednu prohru v základní skupině. V eliminacích ji zastavila Dar Hechtová z Izraele. Kateřina Došková vybojovala ceněné 36. místo. Stejně jako v kadetkách byla z české reprezentace jasně nejlepší.

Po výborných výsledcích v individuálních závodech mohl trenér Suchý konstatovat, že českou kadetskou reprezentaci táhnou šermíři Slavoje Litoměřice.

Druhá třináctka

Po individuálních závodech přišla na řadu velmi prestižní družstva. Družstvo složené ze dvou borců Slavoje Litoměřice a dvou Dukly Olomouc mohlo mít ambice. Jakub Jurka na ME převzal cenu nejlepšího šermíře seriálu Evropských kadetských okruhů a Ondra Strnad je nasazenou evropskou devítkou z 600 kordistů. Prvním soupeřem české výpravy z celkových 24 družstev byli Řekové. K Jurkovi a Strnadovi se na šermířskou planš postavil Samuel Volák.

Trenér Jiří Suchý udílel rady i Janu Stehlíkovi.

Český tým nedal olympijské zemi žádnou šanci a přesvědčivě zvítězil 45:28. Češi hned v dalších bojích nastoupili na velmi silné maďarské družstvo. S budoucími mistry Evropy odšermovali vyrovnaný zápas a skončili těsně poraženi 43:45. Žádný z jiných týmů nebyl Maďarům tak důstojným soupeřem. Českému družstvu zbylo bojovat o 12. až 16. místo. Jurka přenechal svou pozici Stehlíkovi, a tak české reprezentační družstvo se skládalo ze dvou kordistů Slavoje Litoměřice a jednoho z Dukly Olomouc. Po přesvědčivých vítězstvích nad Finy a Ukrajinci vybojovali Češi třinácté místo.

Třetí třináctka

Šampionát pokračoval soutěží družstev žen. Hlavní hvězdou českého týmu byla jednoznačně Kateřina Došková. Ta navázala na výborný výkon z jednotlivců a byla skutečnou oporou českého týmu. Stejně jako mladí muži bojovaly slečny nejdříve s týmem Řecka. Po vítězství nastoupila děvčata na tým Ukrajiny, který už byl nad jejich síly. Nakonec díky velmi těsnému výsledku 45:44 nad družstvem Švédska skončily dívky na třináctém místě.

Kateřina Došková se představila v kategorii kadetek i juniorek.

Šermíři Slavoje byli v Srbsku hodně vidět. Jeden šampionát končí, ale za tři týdny si Ondra Strnad a Kateřina Došková zašermují na planších ve Francii na mistrovství světa, kam se díky svým výborným výsledkům probojovali.