Navíc mají k dobru ještě utkání s juniory U19, kteří se připravují na  MS a s nimiž již svá utkání většina týmů sehrála. O jeho dosavadním působení ve Slavoji jsme si povídali s trenérem Tomášem Havlovcem.

Přišel jste z Mostu, kde jste  vedl dívčí tým, který uspěl i na MČR. Jakou změnu jste zaznamenal při příchodu do Litoměřic?
Změn bylo hodně, ale nepřicházel jsem do úplně neznámého prostředí. V klubu jsem znal některé hráče a z vedení klubu Rudu Šotnara. Nabídka Litoměřic mě potěšila a na novou práci jsem se těšil, je to posun v mé trenérské kariéře. Jsem z Lovosic, tak trochu jsem se vrátil domů. Jen přes Labe o pár kilometrů proti proudu.

Litoměřice jsou dlouholetou basketbalovou stálicí,  která má dobré jméno v celé republice. Okamžitě jsem poznal, že jsem v klubu, který má zaběhnutý týmový systém řízení a každý svou pozici. Oceňuji také komunikaci na klubové úrovni, která mi vyhovuje, neboť je vedena bez zbytečných obezliček. Vím, že jsem mladý trenér, který se musí ještě mnohému učit. V Litoměřicích je vidět systematická práce s mládeží, které se vedení klubu věnuje na vysoké úrovni a má i velmi dobré výsledky.

Tým mužů jsem převzal s respektem vzhledem k tomu, že mé dosavadní zkušenosti byly právě v oblasti práce s mládeží. Vstoupit do mužského basketbalu, navíc rovnou do první ligy, je snem každého trenéra, který chce něčeho dosáhnout. Určitě chci být přínosem pro litoměřický basketbal.

Jak hodnotíte výkony svých svěřenců?
Hráči se snažili v srpnové přípravě udělat maximum pro fyzickou kondici, což se podařilo. Tým pro první ligu byl postaven na vlastních hráčích a na hráčích, které jsme získali na hostování. Příkladem je příchod pivota Martina Klimeše, který má zkušenosti ze  zahraničního působení i z reprezentace. Totéž platí i o Míšovi Šotnarovi, který je hráčem základní sestavy USK Praha a na zápasy za Litoměřice se vždy těší, neboť zde basketbalově vyrůstal do 15 let, ale stále k nám patří.

Nebudu hodnotit jednotlivé hráče, budu hodnotit herní projev celého týmu. Rozlosování nám přisoudilo první dvě utkání na palubovkách soupeřů. Zahájili jsme smolným utkáním s Libercem, kde se hned na začátku zranil Honza Štěpánek, který nám hodně chyběl i v dalších utkáních zejména v obraně. Prohra o tři body nás mrzela, neboť při troše štěstí jsme mohli i vyhrát.

Druhé utkání jsme odehráli v Plzni, která hrála ještě v uplynulé sezoně Mattoni NBL. První polovina utkání dopadla nad očekávání dobře a skóre 36:36 bylo lichotivé, avšak ve druhé části hry nás soupeř doslova rozstřílel trojkami. Prohra o 34 bodů byla nepříjemná. Ani v dalším domácím utkání se Zlínem jsme neuspěli a ani utkání v Ostravě nedopadlo dobře. Oceňuji, že mě vedení klubu v této situaci podrželo.

Potom však přišel konečně zlom a podařilo se vyhrát.
Vedení klubu si mě i všechny hráče pozvalo na kobereček k řešení situace. Myslím, že to byl důležitý moment, neboť jednání s námi všemi bylo o hledání příčin. Uzdravil se Honza Štěpánek a bylo rozhodnuto posílit tým o další hráče na pozice, které  nám chyběly. Proto byli do týmu zařazeni Honza Freisleben z Mostu a Honza Koranda s Ústí nad Labem. Společně s Markem Slunéčkem a Sašou Novákem, kteří tu již pravidelně nastupovali i v minulé sezoně, jsme vytvořili silné uskupení hráčů, kteří  mají zkušenosti z Mattonky.

To se  konečně projevilo i v následujících utkáních s Nymburkem B a silným JBC Brno doma,  Vyšehradem v Praze a následně opět doma se silným Sokolem Pražským.

Čtyři výhry v řadě a odložené utkání s Trutnovem, které jsme nakonec vyhráli rozhodnutím STK 20:0, nás postavily na nohy.  Tým se chytil a začal plnit to, na co má. Že jsme v dobré pohodě, potvrdilo i vyrovnané utkání na Spartě, která vede. Zápas jsme    prohráli o osm bodů, ale po  kvalitním výkonu. Totéž platí i o domácím utkání s Hradcem Králové, který je možná ještě lepší než Sparta. Druhou část soutěže jsme zahájili proti Liberci, který jsme doma porazili. A stejně tak Plzeň, a to v obou zápasech především díky velmi kvalitní činnosti v obraně.

Celkově jste tedy na konci roku spokojen s umístěním týmu na sedmém místě I. ligy?
Jsem spokojen nejen s umístěním ve velmi vyrovnané a kvalitní soutěži,  ale i s celkovou atmosférou litoměřického basketbalu, se vším, co se zde pro basketbal dělá. Nicméně nás ještě čeká velký kus práce k potvrzení pozice, na které se v současné době náš  tým nachází. V našem snažení nám účinně pomáhá i vedení města Litoměřice, které podporuje sport i stálý sponzorský tým, jenž nás všechny zabezpečuje tak, abychom mohli dobře odvádět svou práci.

Nezaznamenal jsem, že bychom museli řešit finanční problémy, jako je dnes obvyklé v řadě klubů. Věřím tomu, že právě probíhající sezona bude pro nás úspěšná jak v mládeži,  tak v mužích. Máme fantastickou podporu našich příznivců při každém utkání. Navíc často i na utkáních dětí a dorostenců, které také rád sleduji ve svém volném čase.  Litoměřice jsou basketbalové město. Děkuji všem našim sponzorům i příznivcům za podporu.