Pražský Sokol Vršovice pořádal turnaj v šermu kordem juniorů (r. 1996 a ml.). Ze Slavoje Litoměřice přijeli změřit síly s republikovou špičkou Vojtěch Salač, Honza Stehlík, Matěj Oplt a právě Ondra Strnad. Do Vršovic dorazilo celkem 51 šermířů, kromě českých závodníků se turnaje také zúčastnila polská a slovenská juniorská reprezentace.

Šermíři Slavoje zvládli úvodní skupiny a všichni postoupili do prvních eliminací. Od samého začátku Ondřej Strnad nenechával nikoho na pochybách, že přijel do Vršovic výborně připraven. Jako jeden z pěti měl v základní skupině samá vítězství, díky kterým byl do vyřazovacích bojů nasazen jako třetí ze 46 postupujících borců.

První eliminaci šermoval pouze Jan Stehlík, který porazil 15:7 Viktora Procházku z Plzně. Ostatní kordisté Slavoje byli rovnou nasazeni do eliminací 32. Vzhledem k tomu, že se pořadatel v systému soutěže rozhodl pro přímou eliminaci bez oprav, každé zaváhání znamenalo konec v soutěži.

Matěj Oplt narazil na polského reprezentanta Lukase Gutkowskyho, který byl nad jeho síly a zvítězil 15:11. Vojtu Salače překvapil Jiří Kouřil z Olomouce. Konečný výsledek 15:13 pro šermíře Dukly svědčí o velmi vyrovnaném průběhu vzájemného střetnutí. Marek Hlava z USK Praha vrátil porážku Honzovi Stehlíkovi z květného mistrovství republiky juniorů a vyřadil čerstvého vítěze kadetského turnaje 15:13.

SOUBOJ. Ondřej Strnad si s Gutkowskym z Polska poradil, vyhrál přesvědčivě 15:7.

Jediným litoměřickým šermířem, který přešel přes eliminaci 32, byl Ondřej Strnad. Na jeho kordu nejdříve skončil talentovaný Lukáš Svěchota z pražské Dukly a po něm nejlepší junior bělského oddílu Vojtěch Hercík.

Ve finálové osmičce Strnada čekala bitva s Petrem Bradáčem z Lokomotivy Plzeň, který bral vršovický turnaj jako svůj nominační na mistrovství Evropy. Pod přímým dohledem trenéra Jiřího Suchého nepřipustil Strnad žádné komplikace a po celou dobu držel otěže zápasu. Zachovával si neustále pár zásahů náskok a nakonec zvítězil 15:11. Na rozdíl od Oplta si v dalším duelu Strnad přesvědčivě poradil s Polákem Gutkowskym 15:7.

Tímto vítězstvím se dostal do finále výborně obsazeného turnaje juniorů. Ve finále na něj již čekal další kadet, Jakub Jurka z Olomouce. Během jednoho roku silový styl šermu Jurka změnil na neuvěřitelně silový. Tam, kde se všichni používají šermířkou techniku, si Jurka „vystačí" silou a umí využít této své výhody na maximum.

Trenér Jiří Suchý byl s celodenním výkonem svého svěřence velmi spokojený. Po porážce od Jurky vybojoval Strnad vynikající druhé místo mezi šermíři, kteří jsou i o tři roky starší než litoměřická jednička.

Po turnaji juniorů se na stejném místě konala soutěž seniorek. Za Slavoj bojovala mezi dospělými kadetka Kateřina Došková. Vítězka z kadetek i juniorek z Olomouce se vůbec nezalekla velkých jmen a po čtyřech vítězstvích v základní skupině s přehledem postoupila do eliminace 64. Souboj s Markétou Ježíkovou z Olomouce byl v plné režii svěřenkyně trenéra Suchého a celkem přesvědčivě zvítězila 15:7. S Kanaďankou Donnou Vakalis byl vzájemný duel mnohem vyrovnanější. Přesto dokázala mladá kadetka Slavoje zvítězit, byť nejtěsnějším rozdílem (15:14).

Ve finálové osmičce narazila Došková na další ženskou reprezentantku, tentokrát z Polska. Angelika Marszolek ve velmi vypjatém utkání nakonec zvítězila 14:13. Kateřina Došková svým celkovým sedmým místem ze 45 startujících prokázala svou výbornou formu a také schopnost bojovat a vítězit nejen v kadetkách a juniorkách, ale i zle potrápit nejen českou seniorskou reprezentaci.

Jaroslav Stehlík