Stejně tak zahájilo své působení Sportovní centrum mládeže pro Ústecký kraj se sídlem v Litoměřicích. Na krátké hodnocení jsme se zeptali hlavního trenéra SCM Jana Šotnara.

Po velkém úspěchu se někdy stává, že nastane velké uspokojení, které má za následek pokles výkonnosti a zhoršení výsledků v soutěžích. Není to i případ basketbalového klubu?

Myslím si, že nikoliv. Když se podíváte do výsledků na stránkách ČBF zjistíte, že naše týmy v soutěžích U14 a U15 mají již téměř jistou extraligu a patří k nejvyrovnanějším v soutěžích. Přijet si do Litoměřic pro vítězství je velmi obtížné. Totéž platí i o extralize týmu U17, který, a tak by to mělo být, je týmem SCM Ústeckého kraje, tedy týmem, který v sobě zahrnuje ty nejlepší basketbalisty v této kategorii. Za vzornou spolupráci je třeba poděkovat jak Chomutovu, tak Ústí i Děčínu. Komunikace sice někdy vázne, ale ve výsledcích to není tolik vidět. Naším cílem je dostat se v U17 do play off. Myslím si, že to je reálné. V U19 jsme se zaměřili na získání extraligy pro příští ročník ve spolupráci s Chomutovem, který převezme pořadatelství utkání v rámci SCM. Chtěli bychom hrát čtyři extraligy, tedy hrát ve všech soutěžích špičku. Nejlepší hráči v této kategorii, Dominik Kynzl a Prokop Maxa již pravidelně nastupují za ligový tým mužů, přitom jim není ještě ani osmnáct let.

Jako hlavní trenér SCM jste zároveň i trenérem krajského výběru kategorie U14, která se zaměřuje na hledání talentů pro případný posun do reprezentačních výběrů. Máme v našem kraji takto talentované hráče?

Ve výběru hráčů za severních Čech je několik talentovaných hráčů, kteří jsou ve svém věku perspektivní. Zatím je třeba, aby si všichni stejně osvojovali správné basketbalové návyky a sledovali své vrstevníky, zdali jsou na srovnatelné úrovni a jsou jako tým schopni konkurovat těm nejlepším. Ve dnech 17. 19. 12. je v Opavě turnaj oblastních výběrů. Uvidíme, jak obstojíme.

Co váš comeback do A týmu?

Letos nás zavalila zranění klíčových hráčů, a to nejen v týmu dospělých, ale i dětí a mládeže. Nejedná se o lehká zranění, ale o těžká zranění, kdy hráč bude chybět několik měsíců nebo i celou sezónu. V A týmu mužů je to úplná pohroma. Postupně se zranili Dvořáček, Soukup, Šťastný, Novák, Hanzlík a brácha Michal. Trenér Eisner mě požádal o záskok, který může trvat až do konce sezóny. Zatím se s tím vypořádávám jak fyzicky, tak časově vzhledem k trénování. Přiznávám však, že je to náročné a svůj volný čas věnuji jen basketu a přítelkyni Báře. Bez vzorné životosprávy by to vůbec nešlo.

Jakou vidíte šanci na play off v I. lize?

Šance je vždy, náš výkon musí být hodně soustředěný a již nejbližší zápas s Nymburkem tuto neděli může hodně napovědět. Výkony týmu se neustále zlepšují, což je pozitivní. Je i možné, že se do hry vrátí uzdravující se Míra Soukup a brácha Michal, který se potřebuje po zranění kotníku rozehrát. Doufám, že budeme mezi poslední čtyřkou a popereme se o vítězství v lize.