„Dlouhé hody se konaly venku pod širým nebem. Zúčastnil jsem se závodů ve vrhu koulí a hodu diskem v kategorii M 40," prozradil Smělý. Ten nejprve startoval v kouli, kde se mu ale nevedlo úplně podle představ.

„Závod se mi nevydařil, ale úspěchem je už finálová osmička. Nakonec jsem skončil až na sedmém místě (12 metrů). Jsem nespokojený s výkonem, i když mohu být rád za tu dvanáctimetrovou hranici. Umístění ve finálové osmičce se však určitě počítá."

Vrchol pro atleta, který oblékal dres ASK Lovosice a závodí také za oddíl v Německu, přišel v pátek dvě hodiny po poledni. „Byl to vrcholný zážitek mé kariéry. Počasí nestálo na naší straně, tím myslím zúčastněných, a tak jsme všichni závodili také proti dešti. Nezáleželo ani tak na výkonu, ale na tom, kdo se jak umístí. Bylo jen pět stupňů, do druhých pokusů navíc pršelo, takže byl dost kluzký kruh."

S NEJSTARŠÍM účastníkem domácím atletem v kategorii M 100 Stanislawem Kowalskim (r. 1910).

Smělý se jako jediný dostal přes 40 metrovou hranici (celkem 3x) a získal největší životní úspěch. „V rozhazování to vypadalo i od polského soupeře velmi nadějně, ale nakonec jsem se s počasím a deštěm srovnal nejlépe já. Ještě můj kamarád a soupeř z Litvínova dokázal využít zaváhání soupeřů v dešti a svým stabilním výkonem přes 34 metrů získal překvapivě, ale zaslouženě bronzovou medaili. V to odpoledne to byl velký úspěch českých diskařů. Jak v kategorii M 40 tak v M 45 jsme získali zlatou a bronzovou a ještě v M 35 přidal náš borec čtvrté místo.

Byl to nejkrásnější zážitek v mé téměř třicetileté kariéře. Získat zlatou medaili na ME, i když jen veteránů, stát na nejvyšším stupni, ještě po boku kamaráda a přitom poslouchat státní hymnu, to je to nejúžasnější, co může sportovec zažít. Ve světě jsou ceněni i veteráni, což bylo po vyhlášení znát. Bylo krásné, když ke mně přistupovali atleti třeba z Itálie, Francie, Německa, Polska a další a gratulovali mi k výhře.

Byl to prostě zážitek, který si za peníze nekoupíš. Mistrovství se konalo v nové a překrásné hale, polská organizace akce byla precizní a atmosféra nezapomenutelná. Díky manželce je to zdokumentované a mého syna si fotili sportovci z různých států, protože byl nejvíce z celého mistrovství slyšet jako fanoušek naší čtyřčlenné výpravy z Ústeckého kraje."