„Je neuvěřitelné, jak ten čas letí. Padesát pět let to už je pořádná porce. Navíc mi přijde, že je to nedávno, co jsme s bývalým prezidentem klubu Pavlem Sládkem na zimním soustředění spolu lyžovali a najednou tu máme už jedenáctý ročník jeho memoriálu. Co mě však těší je, že se nám celá ta dlouhá léta drží tradici Silvestrovského cyklokrosu nejen držet, ale stále ji dělat velmi zajímavou a atraktivní," říká Václav Bureš, ředitel závodu a donedávna i prezident pořadatelského CK Slavoj Terezín, který pomyslné prezidentské žezlo na podzim přenechal svému kolegovi Svatoplukovi Henkemu.

Tradiční akce se uskuteční tuto sobotu v Terezíně od 10 hodin. Cyklisté odstartují v Kavalíru 2, kam se akce musela loni narychlo z bezpečnostních důvodů přesunout.

Původní trať na Bohušovické kotlině se totiž začala na mnoha místech propadat. Letos už organizátoři změny nedělali a zůstali v centru města. „Musím přiznat, že nová trasa s sebou přinesla řadu nových možností. Trať je více technická, ale také atraktivnější pro diváky.

Silvestrovský cyklokros 2015

Mile nás loni překvapilo, o kolik diváků dorazilo více. Přesun blíže k centru byl pro závod přínosem a i závodníci si trať chválili. Nebyl tedy důvod zkoušet vymýšlet něco nového. Věřím, že i letos bude v Terezíně velmi dobrá atmosféra," přeje si ředitel terezínského závodu.

Zázemí zůstává v Kavalíru 2, tedy v místech začátku cílové rovinky závěrečné etapy Závodu míru juniorů, kde i často docházelo k hromadným pádům. „Přespolní jednoduše budou hledat roh Tyršovy ulice," napovídá Václav Bureš.

Loni připravená nová trasa měří lehce přes dva kilometry. Během jediného okruhu cyklisté nastoupají 41 metrů. Okruh se jede proti směru hodinových ručiček. Na trati jsou dva výjezdy, prudký sjezd, výběh a chybět nebudou ani umělé překážky. „Závod tak bude vyhovovat především technicky zdatným jezdcům," prozrazuje Bureš.

Závod startuje v 10 hodin, kdy jako první do pedálů šlápnou starší žáci, žákyně a kadetky (20 min.), s nimi vyjedou kadeti a juniorky (30 minut) a po nich přijdou na řadu kategorie příchozích, které jsou odstupňovány po deseti letech do 30 let, do 40 let, do 50 let, do 60 let, nad 60 let a ženy. Pro ně je vypsána šestice okruhů. Cyklokros budou opět uzavírat licencované kategorie juniorů a žen (40 minut) a elite (50 minut).

Silvestrovský cyklokros 2015

Příchozí se při prezentaci prokážou občanským nebo jiným průkazem vždy nejpozději hodinu před startem své kategorie a potvrdí svým podpisem svůj dobrý zdravotní stav. Každý sice startuje na vlastní nebezpečí, ale přilby jsou povinné pro všechny. Příchozí cyklisté však mohou osedlat i horské kolo.

Silvestrovský cyklokros 2016, který se na počest někdejšího prezidenta CK Slavoj Terezín jede jako 11. ročník Memoriálu Pavla Sládka, je sportovně společenskou událostí, kde se nenudí ani závodníci, ani diváci. Obvykle nechybí ani známá jména světa cyklistiky.

„Silvestrovský cyklokros je pro nás prakticky srdeční záležitostí. Co zimu se díky němu v Terezíně setkávají legendy a přátelé cyklistiky. Někteří si zazávodí, proto se jeho nedílnou součástí staly kategorie pro příchozí, jiní si jen popovídají u svařáku. Je to takové příjemné uzavření roku s velmi pohodovou atmosférou, na kterou se všichni velmi těšíme," zve o silvestra do Terezína Václav Bureš.

Patrik Pátek