Letos budou mít více prostoru příchozí kategorie a amatérští závodníci, kteří chtějí poslední den roku 2012 využít ke sportovnímu zápolení. Chybět ale nebudou ani jezdci v nejprestižnější licencované kategorii elite.

„Letos bych chtěl amatérské cyklisty uklidnit, že jim budou výhradně patřit jejich jednotlivé kategorie. Nebudou mezi nimi jako v loňském roce cyklisté masters, kteří jim brali chuť vítězit při vlastní touze vyhrát. Tato varianta se nám opravdu neosvědčila, takže jsme od ní rychle upustili a vrátili se k původnímu pojetí," upozornil na podstatný fakt prezident pořádajícího klubu CK Slavoj Terezín Václav Bureš.

Závod odstartuje tradičně v 10 hodin, kdy jako první do pedálů šlápnou starší žáci (dva okruhy), po nich budou následovat kadeti (30 minut) a po nich přijdou na řadu právě kategorie příchozích, které jsou odstupňovány po deseti letech – příchozí do 30 let (6 kol), do 40 let (5 kol), do 50 let (4 kola), do 60 let (3 kola), nad 60 let a ženy (2 kola). Cyklokros budou opět uzavírat licencované kategorie juniorů (40 minut) a elite (50 minut).

Příchozí se při prezentaci prokážou občanským nebo jiným průkazem vždy nejpozději hodinu před startem své kategorie a potvrdí svým podpisem svůj dobrý zdravotní stav a to, že startují na vlastní nebezpečí. Přilby jsou povinné, ale cyklisté mohou osedlat i horské kolo.
„Příchozí startují podle rozpisu po dojetí kadetů, ale přesto až sbor rozhodčích rozhodne, zda amatéři pojedou naráz nebo ve vlnách, protože půjde především o bezpečnost jezdců," podotkl Bureš.

Silvestrovský cyklokros, který se na počest někdejšího prezidenta CK Slavoj Terezín jede jako 7. ročník Memoriálu Pavla Sládka, je sportovně společenskou událostí, při které se nenudí závodníci, ale ani diváci. Chybět totiž nemohou ani známá jména světa cyklistiky.

„Viděli jsme tady v minulosti třeba Šimůnka, Kloučka mladšího i staršího, Ausbuhera, Dlaska, Murdycha, Mlynáře, Bínu, Lukeše, Kvasničku a mnoho dalších. Někteří se zde objevili již jako žáci nebo dorostenci, aby se později prosadili i v kategorii dospělých.

Účast reprezentantů je ale často do poslední chvíle tajemstvím. Mnohdy býváme překvapeni sami i jako pořadatelé a divácká kulisa je pak pro každého velmi příjemná," pozval Václav Bureš do Bohušovické kotliny nejen cyklisty ale i diváky.

Patrik Pátek