Poslední den v roce se už tradičně v Bohušovické kotlině scházejí příznivci cyklistiky a zejména cyklokrosu. Zdejší CK Slavoj totiž pořádá tradiční, už 48. ročník Silvestrovského cyklokrosu, který se jede současně jako 4. ročník Memoriálu Pavla Sládka.

Pro závodníky je připraven více než dvoukilometrový okruh se startem i cílem v Bohušovické kotlině. I tentokrát se závodu mohou zúčastnit mimo jezdců s platnou licencí Českého svazu cyklistiky pro rok 2009 také účastníci z řad široké veřejnosti.

„Před sedmi lety jsme zahájili novou tradici, při které je silvestrovský závod otevřený doslova všem milovníkům kola. Vytvořili jsme kategorie pro příchozí a musím přiznat, že se osvědčily. Lidé si mnohdy i z hecu přijedou zazávodit. Víme tak, že už to neděláme jen pro profíky, ale pro radost lidí, kteří nám ji svým zájmem vlastně vracejí,“ řekl prezident pořádajícího CK Slavoj Terezín Václav Bureš s tím, že do Terezína v rámci amatérských kategorií přijíždějí i „vysloužilí“ cyklisté, jejichž jména veřejnost znala z médií.

„Na Silvestra jsme se při cyklokrosu vždycky scházeli. Dříve jsme tu byli jen jako diváci, ale od té doby, co jsou vypsány i amatérské kategorie, se řada z nás ráda vyhecuje,“ podotkl někdejší reprezentant Robin Kahoun.

Veřejnost tak má opět možnost vidět nejen bývalé cyklisty, mezi kterými byli v loňském roce třeba Jiří Pospíšil, Ladislav Šulc či Mirek Štola, ale zajímavě bývá obsazena také elitní kategorie. Na serveru cyklokros.cz svoji účast potvrdil právě Zdeněk Mlynář.

Cyklisté v Bohušovické kotlině odstartují úderemdesáté hodiny závodem kategorie žáků (2 okruhy) a následně kadetů (30 minut). Teprve po nich do pedálů šlápnou amatéři, kteří jsou rozděleni do pěti věkových skupin – příchozí a horská kola nad 60 let (2 kola), nad 50 let (3), nad 40 let (4), nad 30 let (5) a do 30 let (6 kol). Právě po jejich dojetí na trať vyrazí licencovaní junioři (40 minut) společně s jezdci elity (50 minut).

„Čísla si jezdci mohou vyzvednout od 8 hodin v kanceláři v základní škole v Terezíně. Nebo také hodinu před startem své kategorie v prostorách startu a cíle v Bohušovické kotlině. Příchozí za startovné zaplatí třicet korun,“ upřesnil Václav Bureš s tím, že přilby jsou pro jezdce povinné.

Patrik Pátek