V předchozích ročnících byla podzimní část bohatší na žebříčkové turnaje, jejich výsledky se započítávají do celkového hodnocení mistrovství republiky. Ve všech věkových kategoriích podzim nabídl pouze dva turnaje. Oprávněně kordisté očekávali vypsání jarní části soutěže, ve které se bude bojovat o mistrovské tituly. Začátkem ledna se litoměřičtí šermíři představí na Novoročním turnaji Huga Grafa v Teplicích v bojích kordem a fleretem.

Na první turnaj v roce 2012 si mladší žáci budou muset počkat do 18. února. Tělovýchovná jednota Sokol Písek pořádá pro nejmladší šermíře turnaj, jehož výsledky se budou započítávat do celkového hodnocení celého seriálu mistrovství. Jaro 2012 bude zkrátka na množství turnajů bohaté.

Junioři zavítají do Karlových Varů, kadeti na svůj turnaj do Letňan. Na závěrečných turnajích sezony budou pořádající oddíly organizovat Mistrovství České republiky. Prvními budou v polovině května junioři v Karlových Varech a následně po nich přivítá tamní Lokomotiva kadety. Červencové boje o mistrovské tituly zahájí v Liberci senioři. Celý seriál ukončí mladší žáci v Bělé pod Bezdězem.

Náročnému programu jarních soutěží je také přizpůsobena příprava šermířů. Hlavní trenér oddílu šermu TJ Slavoje Litoměřice Jiří Suchý přešel do fáze osobní přípravy jednotlivých kordistů. Na těchto šermířských školách, jak se tento způsob přípravy nazývá, se snaží o rozvoj individuálních předpokladů každého šermíře.

Po společném zvládnutí základních dovedností trenér právě na škole opravuje konkrétní nedostatky nebo naopak rozvíjí získané dovednosti. K dobré přípravě na jarní klání přispěje také přátelský předsilvestrovský turnaj pro žáky v Teplicích.

Jaroslav Stehlík