Pro spoustu mladých kordistů se jednalo o jejich první závody, které se pořadatelům bezpochyby vydařily.

Úvodní fanfáry

Organizátoři připravili turnaj probíhající v přátelské atmosféře. Už úvodní nástup za zvuku fanfár a státní hymny v podání trubky Jana Nováka z litoměřické základní umělecké školy navodil sváteční atmosféru. V ten okamžik si mnozí nováčkové skutečně uvědomili, že jsou na opravdových závodech.

Systém soutěže byl určen tak, aby si závodníci co nejvíce zašermovali. Dvoukolový systém základních skupin skutečně prověřil síly mladých šermířů. V krátké přestávce před vyřazovacími boji organizátoři připravili šermířskou exhibici.

Domácí bronz

Mnozí prvně v životě viděli skutečný šerm vrcholové úrovně. Po tomto příjemném zpestření turnaje se už bojovalo o medaile. V chlapecké kategorii zaslouženě vyhrál František Coufal z Bělé pod Bezdězem. Domácí Kryštof Pelikus tentokrát na vítězství nedosáhl, ale jeho třetí místo z celkového počtu dvaceti dvou závodníků je skvělým úspěchem.

Mezi děvčaty talentovaná Veronika Bieleszová z oddílu SC Praha nenechala nikoho na pochybách, která že šermířka je aktuálně nejlepší v republice. Svým vítězstvím si upevnila průběžné vedení v žebříčku.

Šermířský oddíl TJ Slavoj Litoměřice připravil pohodový turnaj, kterému nechyběla rodinná atmosféra, rytířské nasazení v boji, ale ani slzičky smutku vyřazených závodníků.

Spokojený Suchý

Předseda Jiří Suchý mohl být s průběhem spokojený. „Snažili jsme se uspořádat závody, které by nováčkům utkvěly v paměti, naživo zahranou hudbou, či velmi povedenou šermířskou exhibicí v podání Daniela Hutára a Michala Čupra. Myslím, že cíl, který jsme si předsevzali, se nám podařilo splnit."

Litoměřický oddíl má další plány. „Celý turnaj beru jako test připravenosti našeho oddílu pořádat velké turnaje. Příští rok na jaře bychom rádi hostili finále mistrovství republiky žáků, kde máme velikou šanci uspět v dívčí i chlapecké kategorii. Pokud najdeme vhodné prostory, tak za přispění sponzorů budeme schopni organizovat žebříčkové turnaje pravidelně."

Jaroslav Stehlík