Debata o možných podvodech se rozpoutala v roce 2022, kdy se norský mistr světa Magnus Carlsen rozhodl odstoupit z turnaje, protože se domníval, že americký velmistr Hans Niemann podvádí.

 „Niemann pravděpodobně podváděl ve více než 100 online šachových partiích… Je nejrychleji rostoucím špičkovým hráčem klasického OTB šachu v novodobé historii,“ konstatovala platforma Chess.com. Niemann byl vyloučen ze zápasů pod hlavičkou Chess.com a z turnaje Global Chess Championship den poté, co porazil Magnuse Carlsena.

Norský šachový mistr světa Magnus Carlsen.
Šachové podvody: Erotická hračka i podezřelý jogurt. Fantazii se meze nekladou

Američan přiznal, že v roce 2020 v šachových partiích na populárním webu podváděl. Platforma následně použila software pro detekci podvodů a odhalila podezřelou hru. Zároveň intenzivně investuje do odhalování podvodníků, kteří používají různé techniky - ať už před hrou, během ní nebo po ní.

Snížení soupeřova času

Platformu nyní otestoval i výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. Pokusil se ověřit, zda je možné v partiích podvádět zneužitím nějaké bezpečnostní chyby. A zjistil, že lze vyhrát snížením soupeřova času, aniž by si ten všiml, co se vlastně stalo.

Magnus Carlsen
Šachový podvod? Žádný důkaz neexistuje. Celé to je divné, říká šéf českého svazu

„Stačilo, aby útočník zahájil šachovou partii s někým, koho si přidal do seznamu přátel před hrou nebo v jejím průběhu. Přidáním hráče do seznamu přátel se otevře možnost přidat soupeři 15 sekund. Ale zneužitím této zranitelnosti bylo možné soupeřovi hodiny také vynulovat a vyhrát partii, aniž by to zjistil,“ říká regionální ředitel Check Point Software Technologies Peter Kovalčík.

Check Point o zranitelnostech informoval šachovou platformu, která následně vydala opravu.